Na początku tego roku gminna spółka zakupiła nowy beczkowóz do wywozu nieczystości płynnych z przydomowych szamb, który kosztował ponad 400 tysięcy złotych (fot. Urząd Gminy Włoszczowa).

Radni uchwalili górne stawki opłat za opróżnianie szamb w gminie Włoszczowa. Będzie podwyżka

O 3,7 złotych netto (4,5 zł brutto) wzrośnie cena za wywóz 1 metra sześciennego szamba w gminie Włoszczowa. Pomimo podwyżki cena ta, jak twierdzi zakład wodociągów i kanalizacji, i tak będzie jedną z najniższych w województwie.

W gminie Włoszczowa funkcjonuje około dwa tysiące bezodpływowych zbiorników, zwanych potocznie szambami, które trzeba regularnie opróżniać.

W gminie takie usługi świadczy między innymi Włoszczowski Zakład Wodociągów i Kanalizacji. W tym roku gminna spółka zakupiła do tego celu drugi wóz asenizacyjny, który kosztował ponad 400 tysięcy złotych.

Cena wynajęcia takiego beczkowozu uzależniona jest od pojemności zbiornika na nieczystości. Koszty wywozu szamba w całej Polsce rosną od lat.

We Włoszczowie nie były podnoszone od 2010 roku – tłumaczył na sesji Rady Miejskiej 29 maja Paweł Strączyński, prezes WZWiK. 

Wysokość taryf, jak twierdził prezes Strączyński, określana jest na podstawie kosztów oczyszczania ścieków.

W rzeczywistości za metr sześcienny stawka opłat wzrośnie u nas o 3,7 złotych netto. To jedna z najniższych stawek w województwie – uspokajał prezes Włoszczowskiego Zakładu Wodociągów i Kanalizacji.

Podczas głosowania nad uchwałą dwoje radnych Prawa i Sprawiedliwości wstrzymało się od głosu. 11 radnych była za.

/RB/

UDOSTĘPNIJ