Za tym blokiem mieszkalnym w Krasocinie zostanie wybudowany od podstaw żłobek samorządowy dla ponad 40 dzieci w wieku do 3 roku życia. Przetarg zostanie ogłoszony już po Nowym Roku.

Rekordowa kwota na inwestycje w gminie Krasocin. Priorytetem będzie budowa żłobka za 5 milionów złotych

Gmina Krasocin, jako pierwszy samorząd w powiecie włoszczowskim, uchwaliła budżet na 2020 rok jeszcze przed świętami. Na inwestycje przeznaczy najwięcej pieniędzy w historii. Łącznie będzie ich ponad 40.

Największą będzie wspomniana budowa od podstaw żłóbka samorządowego, w którym znajdzie opiekę ponad 40 dzieci w wieku do 3 roku życia. Inwestycja ta, która rozpocznie się i zakończy w jednym roku, pochłonie 5 milionów złotych, z czego 1,5 miliona dotacji gmina Krasocin otrzymała z rządowego programu Maluch plus. Przetarg na to zadanie ma być ogłoszony zaraz po Nowym Roku.

To będzie druga po Włoszczowie gminna placówka opiekuńcza dla najmłodszych, która powstanie w naszym powiecie. – Funkcjonowanie żłobka pomoże młodym rodzicom w szybszym powrocie do pracy – podkreśla wójt Ireneusz Gliściński. Warto dodać, że w ramach tej inwestycji powstanie też ekologiczna kotłownia, która zapewni ciepło również sąsiedniemu blokowi mieszkalnemu oraz ośrodkowi zdrowia.

Kolejną ważną inwestycją będzie modernizacja oświetlenia ulicznego w całej gminie, czyli wymiana w sumie około 2200 starych żarówek sodowych na energooszczędne ledowe. Lampy mają być zrobione do końca lata. To zadanie będzie kosztować gminę ponad 4 miliony złotych, z czego połowę kosztów sfinansuje Unia Europejska. – Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy na zużyciu prądu przy oświetleniu ulic – tłumaczy wójt Gliściński.

Trzecią ważną sprawą w 2020 roku, rozłożoną na dwa lata, będzie budowa kanalizacji sanitarnej w Borowcu za łączną kwotę 3,5 miliona złotych. Przypomnijmy, że na tę inwestycję gmina Krasocin zaciągnęła 3 miliony złotych pożyczki z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach, która w 30 procentach jest umarzalna po wykonaniu kanalizacji (da to kwotę około 1 miliona złotych).

W budżecie gminnym nie mogło też zabraknąć remontów drogowych. Przede wszystkim gmina Krasocin dołoży 1,2 miliona złotych do przebudowy drogi powiatowej w Skorkowie na odcinku 1,7 kilometra (cała inwestycja pochłonie 3,3 miliona). Nowe nakładki asfaltowe powstaną na drogach gminnych w Ludyni, Chotowie, Olesznie, Koziej Wsi, Niwiskach Gruszczyńskich i Lipiej Górze. Ponadto rozpocznie się budowa świetlicy wiejskiej w Czostkowie oraz zostanie rozbudowana świetlica w Występach. Za pół miliona złotych gmina Krasocin doposaży też w sprzęt pracownie we wszystkich swoich szkołach.

Jedną z ciekawszych inwestycji, która zakończy się w połowie 2020 roku, będzie na pewno oddanie do użytku zmodernizowanego zabytkowego wiatraka holenderskiego z 1920 roku, na który gmina wydała 1,2 miliona złotych (pół miliona dotacji pozyskano z budżetu państwa). Do zrobienia zostały między innymi śmigła oraz zagospodarowanie terenu. Wiatrak ma być gotowy w maju – w stulecie swojego powstania.

Ireneusz Gliściński – wójt gminy Krasocin

Budżet na 2020 roku jest trudny, jednak kwota zarezerwowana na inwestycje jest rekordowa, co spowoduje jeszcze szybszy rozwój naszej gminy. Pragnę zapewnić, że polityka finansowa prowadzona jest w sposób bardzo przemyślany.

 

 

Budżet Krasocina w skrócie
Dochody – 54 miliony złotych, wydatki – 64,5 miliona (w tym majątkowe – ponad 16 mln), deficyt budżetowy – 10,5 miliona (zostanie pokryty z kredytów i pożyczek w łącznej wysokości 11 milionów złotych); największe wydatki: oświata – 18,5 mln, pomoc społeczna (w tym program Rodzina 500+) – 17 mln, administracja publiczna – 4,8 mln; zadłużenie gminy na koniec 2019 roku – ponad 7 milionów złotych.

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ