Lotnisko Kraków-Balice, z którego korzystają najczęściej mieszkańcy powiatu włoszczowskiego, znalazło się na drugim miejscu w kraju pod względem ilości obsłużonych pasażerów (fot. Wikipedia).
Podróże

Rekordowy 2024 rok dla lotnisk Chopina w Warszawie, Kraków-Balice i Rzeszów-Jasionka

Sektor lotniczy w Polsce ma powody do dumy. Zgodnie z raportem Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2024 rok, trzy największe porty lotnicze – Lotnisko Chopina w Warszawie, Kraków-Balice i Rzeszów-Jasionka – osiągnęły rekordowe wyniki pod względem liczby pasażerów.

Lotnisko Chopina obsłużyło ponad 20 milionów pasażerów, krakowskie Balice11,1 mln, a Rzeszów-Jasionka przekroczył 1 mln.

W porównaniu do poprzedniego roku, polskie lotniska odprawiły o prawie 2,8 miliona osób więcej. Największy wzrost zanotowano w Krakowie (o 1,7 mln) i w Poznaniu (820 tysięcy). Zielona Góra miała rekordowy wzrost o ponad 54 procent.

Nie wszystkie polskie lotniska miały powody jednak do zadowolenia. W Modlinie liczba pasażerów spadła o 20,7%, a Olsztyn-Mazury obsłużył tylko 68 661 osób, co oznacza spadek o 51,1%. Powodem były ograniczenia połączeń przez Ryanaira oraz zawieszenie lotów Wizz Aira.

W 2024 roku z usług polskich lotnisk skorzystało łącznie 50 milionów pasażerów. Polacy wybierali najczęściej tanie linie lotnicze. Najwięcej ludzi przewiózł Ryanair (17 milionów). Tuż za nim znalazł się Wizz Air (11,5 mln) oraz LOT (7,7 mln). Kolejne miejsca przypadły Lufthansie (2,1 mln), Enter Air (1,2 mln) i KLM (1 mln).

Jakie były ulubione kierunki Polaków? Najczęściej wybieranymi miejscami były: Wielka Brytania (7,8 mln), Włochy (5 mln) oraz Hiszpania (4,3 mln).

Eksperci z AirCashBack przypominają, że w przypadku opóźnień, odwołanych lotów lub problemów na trasie pasażerowie mogą ubiegać się o odszkodowanie na podstawie rozporządzenia (WE) nr 261/2004 Parlamentu Europejskiego i Rady. Mimo jasnych przepisów, wielu podróżnych nie zna swoich praw, dlatego edukacja w tym zakresie jest kluczowa.

Źródło: AirCashBack

Udostępnij artykuł: