Umowę podpisują: (od lewej) prezes firmy Atut Tomasz Lipiec, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek, skarbnik gminy Dariusz Górski oraz dyrektor Biura do spraw inwestycji Urzędu Gminy Sławomir Owczarek.

Relaks na 42 arach. Przy włoszczowskim basenie powstanie największa w regionie strefa aktywności dla mieszkańców

Na 42-arowej działce gminnej za basenem Nemo we Włoszczowie zostanie wybudowana w tym roku strefa aktywności. W piątek, 14 lutego burmistrz podpisał umowę z wykonawcą spod Poznania.

Projekt zagospodarowania działki za basenem przygotowała bydgoska firma Nowar. Takiego miejsca brakowało w mieście.

Ta inwestycja jest szczególna, jak na tak małe miasto. Rzadko można spotkać w Polsce tego rodzaju strefy aktywności. Myślę, że będzie się cieszyła powodzeniem i skupiała różne grupy wiekowe, integrując nasze społeczeństwo i zachęcając do aktywności fizycznej – podkreślał burmistrz Grzegorz Dziubek.

Strefę aktywności wybuduje firma Atut z Mosiny (województwo wielkopolskie).

Ogólnie cały projekt prezentuje się bardzo ciekawie. Jest plac zabaw, strefa street workout, siłownie dla osób starszych. Realizowaliśmy już podobne inwestycje, trochę mniejsze. To pierwszy taki projekt, że w jednym miejscu aż tak duży teren będzie zagospodarowany. Myślę, że będzie to bardzo atrakcyjne miejsce dla mieszkańców – mówił Tomasz Skiba, prezes firmy.

W ramach inwestycji zaplanowano strefy sportu, relaksu, dla dzieci starszych i młodszych oraz młodzieży. Powstanie plac zabaw z prawdziwego zdarzenia, siłownia zewnętrzna, strefa piknikowa z altanami i grillami. W projekcie znalazły się również aranżacje roślinne. Uwzględniono także potrzeby osób niepełnosprawnych.

Strefa aktywności powstanie na tej 42-arowej działce za włoszczowskim basenem (fot. Rafał Banaszek).

Inwestycja ma być gotowa do 7 sierpnia. Będzie kosztować prawie 1,7 miliona złotych, z czego 75 procent (1,2 miliona) dofinansowania pochodzi z Unii Europejskiej. Gmina Włoszczowa dołoży 422 tysiące.

To kolejna inwestycja, która zostanie zrealizowana w ramach dużego projektu rewitalizacji Włoszczowy, opiewającego na kwotę blisko 23 milionów złotych.

Do tej pory, przypomnijmy, przebudowano kompleksowo ulicę Wiśniową, budowana jest kanalizacja deszczowa na osiedlu Brożka, trwa rozbudowa zabytkowej plebani, Domu Kultury oraz pawilonu poprzemysłowego przy zbiegu ulic Wigury i Pocztowej.

W ramach uporządkowania i zagospodarowania przestrzeni publicznej na osiedlach Brożka, Broniewskiego, Armii Krajowej oraz przy ulicy Wiśniowej zostaną między innymi rozebrane zbędne składy opału, a na ich miejscu staną altany śmietnikowe.

W piątek, 14 lutego burmistrz Grzegorz Dziubek zapowiedział też rozstrzygnięcie niebawem przetargu na zagospodarowanie rynku na Placu Wolności oraz terenów zielonych na osiedlu Brożka.

Wszystkie prace rewitalizacyjne potrwają do końca 2020 roku. Całkowity koszt projektu, na który składa się 10 zadań, to prawie 23 miliony złotych, z czego ponad 15 milionów gmina pozyskała z: Unii Europejskiej (13,5 miliona) oraz budżetu państwa (1,8 miliona).

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

Takiego dofinansowania w kwocie ponad 15 milionów złotych gmina Włoszczowa nigdy w historii nie otrzymała.

 

 

 

 

Dodajmy też, że część inwestycji jest realizowana w partnerstwie ze Starostwem Powiatowym, miejscowymi instytucjami kultury i sportu, Stowarzyszeniem na Rzecz Ochrony i Promocji Sztuki Sakralnej Ars Sacra z Kielc oraz włoszczowskim przedsiębiorcą.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ