Podczas środowego spotkania u marszałka województwa: (od lewej) Artur Konarski, Dariusz Czechowski, Rafał Pacanowski, Damian Urbanowski, Łukasz Karpiński i Andrzej Bętkowski (fot. archiwum prywatne).

Rozmowy z marszałkiem województwa o drugim etapie obwodnicy Włoszczowy. Czy powstanie jeszcze w tej kadencji?

Zarząd Powiatu Włoszczowskiego wraz z radnym wojewódzkim Arturem Konarskim z gminy Moskorzew spotkali się w środę, 19 lutego z marszałkiem województwa świętokrzyskiego. Tematem rozmów była kontynuacja budowy obwodnicy Włoszczowy.

Jak się dowiedzieliśmy od starosty Dariusza Czechowskiego, jest wstępna deklaracja marszałka Andrzeja Bętkowskiego, że jeszcze w tej kadencji samorządu, czyli do końca 2023 roku rozpocznie się budowa drugiego etapu objazdu naszego miasta. Jest plan, jako to zrobić. Niebawem spiszemy stosowne porozumienie – mówi starosta włoszczowski.

Przypomnijmy, że 10 lutego na sesji Rady Powiatu radny Sejmiku Województwa Artur Konarski poinformował, że złożył już wniosek do zarządu o zabezpieczenie 800 tysięcy złotych na opracowanie dokumentacji technicznej na drugi etap obwodnicy. Pan marszałek deklarował, że pieniądze znajdą się w budżecie – twierdził radny Konarski.

Koszt tej inwestycji szacowany jest na 40 milionów złotych. Drugi etap będzie miał 4 kilometry długości i przebiegał w ciągu drogi wojewódzkiej 742 Włoszczowa-Przedbórz (początek będzie w okolicach wiaduktu w Łachowie, a koniec przed Międzylesiem).

Od września ubiegłego roku trwa budowa pierwszego etapu – tak zwanej obwodnicy południowej Włoszczowy o długości 7,4 kilometra, przebiegającej w ciągu drogi wojewódzkiej 786 Kielce-Częstochowa. Zakończenie tej inwestycji planowane jest w październiku tego roku. Przedsięwzięcie ma pochłonąć 60,9 miliona złotych.

Budowę tę zainicjował i zabezpieczył na nią pieniądze poprzedni Zarząd Województwa, a obecny ją kontynuuje. Niezbędną dokumentację przygotowały włoszczowskie samorządy (powiat z gminą).

/RB/

UDOSTĘPNIJ