Prace rewitalizacyjne już trwają na stawach rybnych przy Klekocie. Postęp robót sprawdził w tym tygodniu burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Ruszyła rewitalizacja Klekotu. Powstaną dwie duże altany z grillem i chodnik do plaży (zobacz wideo)

Szykuje się nowa aranżacja otoczenia stawów rybnych i zalewu Klekot za Łachowem. Zbiornik ten będzie bardziej przyjazny dla mieszkańców i turystów.

W ramach nowego zagospodarowania przestrzennego tego terenu powstaną dwie altany (duża w formie litery L o wymiarach 15x15x7 metrów oraz „mała” 15 na 4 metry) z wyposażeniem (ławki i stoły biesiadne). Altany będą mieć podłoże z kostki brukowej. Przy woprówce wybudowany zostanie grill murowany z cegły klinkierowej.

W otoczeniu altan zostanie uporządkowany teren i  posiana trawa. Powstanie chodnik z kostki brukowej na grobli (od wejścia na teren zbiornika do samej plaży), pojawią się nowe kosze na śmieci i ławki oraz tablice informujące o faunie tego akwenu, a także schody skarpowe, stojaki na rowery, przebieralnia plażowa.

Na istniejącym budynku woprówki zamontowane zostaną panele fotowoltaiczne, dzięki którym będzie można pozyskać energię elektryczną ze słońca. Będzie też specjalna ławeczka ekologiczna z panelem do ładowania telefonów.

Burmistrz Grzegorz Dziubek na stawach rybnych przy Klekocie (fot. Rafał Banaszek).

Z projektu unijnego skorzystają też małe stawy rybne przy Klekocie, należące również do gminy Włoszczowa. Jeden ze zbiorników został już odmulony, oczyszczony i pogłębiony. Groble stawów mają być zabezpieczone siatkami przeciwko bobrom, które są plagą na tym terenie.

Projekt realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego „Rybactwo i Morze” na lata 2014-2020. Koszt metamorfozy, która sprawi, że Klekot stanie się bardziej przyjazny dla turystów i wędkarzy to ponad 460 tysięcy złotych, z czego 300 tysięcy (83 procent) stanowi dofinansowanie unijne.

Zbiornik Klekot to jedno z najbardziej uczęszczanych miejsc wypoczynku w gminie Włoszczowa i największe łowisko ryb w całym powiecie. Dlatego gmina zdecydowała się na poprawę bazy rekreacyjno-turystycznej na tym terenie. Prace mają potrwać do końca lipca. Roboty wykonuje firma Mag-Bruk Magdaleny Sienkiewicz z Włoszczowy.

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

“Chcemy zagospodarować otoczenie zbiornika Klekot, pobudzić życie na nim, żeby był jeszcze bardziej przyjazny, aby przyjemnie można było tutaj spędzać wolny czas. Miejsce to jest szczególnie popularne wśród wędkarzy. Korzystają z niego nasze koła wędkarskie, ale przyjeżdżają też wędkarze z całego regionu. Nie brakuje też turystów i amatorów wypoczynku na łonie natury. Teraz wszyscy będą mieli dla siebie miejsce wypoczynku z prawdziwego zdarzenia na miarę XXI wieku. Mała architektura, aranżacje terenu i uporządkowanie terenu sprawią, że będzie pięknie i bezpiecznie. Turystyka to niezaprzeczany atut naszej gminy, którego nie wolno nam zatracić”.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ