Samochód przekazały władze samorządowe gminy Włoszczowa w osobach burmistrza Grzegorza Dziubka (z lewej) oraz przewodniczącego Rady Miejskiej Grzegorza Dudkiewicza.

Samochód “Staś” i złoty medal dla jednostki z Łachowa z okazji 90-lecia powstania (zobacz film)

Lekki samochód ratowniczo-gaśniczy za około 120 tysięcy złotych otrzymała od gminy Włoszczowa jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Łachowa. Uroczyste przekazanie odbyło się w niedzielę, 9 czerwca podczas jubileuszu 90-lecia jednostki oraz gminnych obchodów Dnia Strażaka.

Wóz dla druhów ufundowała gmina Włoszczowa oraz Urząd Marszałkowski w Kielcach, który dołożył 20 tysięcy złotych. Samochód został poświęcony i ochrzczony wodą święconą i szampanem (nadano mu imię Staś – od imienia prezesa jednostki Stanisława Bąka).

Pojazd posiada agregat wysokociśnieniowy i zbiornik wody, ponadto wyposażony jest w pneumatyczny sterowany maszt oświetleniowy. To czwarty samochód dla druhów ochotników z gminy Włoszczowa w ciągu 5 ostatnich lat, który przekazał im burmistrz Dziubek.

Podczas niedzielnej uroczystości jednostka OSP Łachów została odznaczona również Złotym medalem za zasługi dla pożarnictwa. Dekoracji dokonał Wiktor Krotla, prezes Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP we Włoszczowie. Złotym Znakiem Związku (najwyższym odznaczeniem w ochotniczych strażach pożarnych) uhonorowano Ryszarda Kaczmarka z Czarncy, pierwszego strażaka z w historii tej jednostki.

Wychwalono też i nagrodzono statuetkami za godne reprezentowanie jednostki Kobiecą Drużynę Pożarniczą z Łachowa, która 30 sierpnia będzie reprezentować województwo świętokrzyskie w krajowych zawodach sportowo-pożarniczych ochotniczych straży pożarnych w Polanicy-Zdroju (województwo dolnośląskie).

Uroczystość w Łachowie uświetniło swoją obecnością 11 pocztów sztandarowych oraz orkiestra dęta z Konieczna, wspomagana przez muzyków z Zakrzowa (powiat jędrzejowski), pod batutą Rafała Bednarczyka. Na koniec odbyła się uroczysta defilada przez wieś z udziałem pocztów sztandarowych, kompanii oraz pojazdów. Dowódcą uroczystości był Sylwester Słomiński. Jubileusz strażacki w Łachowie został profesjonalnie przygotowany.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ