Wójt Secemina Tadeusz Piekarski przy modernizowanym budynku Ośrodka Zdrowia, który pięknie się prezentuje (fot. Rafał Banaszek).

Secemin będzie miał przychodnię zdrowia z prawdziwego zdarzenia. Zakończenie w wakacje

Trwa termomodernizacja Ośrodka Zdrowia w Seceminie – ostatniego budynku użyteczności publicznej. Zakończenie planowane jest na przełomie czerwca i lipca.

W ramach zadania wymieniono ponad 70 okien, drzwi wejściowe, ocieplono stropy i ściany. Budynek jest już docieplony w całości styropianem, wykonano też izolację termiczną fundamentów.

Niebawem będzie wymieniana instalacja centralnego ogrzewania i oświetleniowa, zamontowane panele fotowoltaiczne, nowe rynny i rury spustowe.

Jak informuje przedstawiciel wykonawcy – firmy Częstobud, jeżeli tylko nie staną na przeszkodzie warunki pogodowe lub inne (na przykład brak materiałów) inwestycja powinna być gotowa na początku wakacji.

Dodatkowo gmina Secemin musiała ogłosić przetarg na malowanie dachu przychodni, którego projekt termomodernizacji nie obejmował. Dach ośrodka ma być w kolorze grafitowym. Wykonane zostaną też nowe schody wejściowe do budynku oraz parking na około 20 stanowisk postojowych.

Wartość prac termomodernizacyjnych przekroczy 1 milion złotych. Do tego dojdą roboty dodatkowe na kwotę około 200 tysięcy. Pomimo tak dużego zakresu robót Ośrodek Zdrowia, jak informuje wójt Tadeusz Piekarski, funkcjonuje normalnie, pacjenci mogą korzystać z przychodni, gdyż prace prowadzone są głównie na zewnątrz.

Warto podkreślić, że jest to ostatni etap dużego projektu termomodernizacji obiektów użyteczności publicznej w gminie Secemin, na który samorząd pozyskał z Unii Europejskiej ponad 2 miliony złotych dofinansowania (cały projekt pochłonął ponad 4 miliony).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku przeprowadzono termomodernizację Urzędu Gminy, Szkoły Podstawowej w Seceminie i Zespołu Przedszkolno-Szkolnego w Żelisławicach. Obecnie realizowana jest przychodnia publiczna.

Dzięki tym inwestycjom – jak wynika z audytu energetycznego – gmina Secemin powinna zaoszczędzić na zużyciu energii cieplnej i elektrycznej ponad 100 tysięcy złotych rocznie. Poprawi się też zdecydowanie komfort pracy w zmodernizowanych obiektach.  

 

Tadeusz Piekarski – wójt gminy Secemin

„Dla mnie osobiście termomodernizacja naszego Ośrodka Zdrowia ma szczególny charakter ze względu na fakt, że pod koniec lat 80. ubiegłego wieku należałem do społecznego komitetu rozbudowy tego ośrodka i udało mi się wesprzeć wiele działań związanych z budową nowej części tego obiektu”.

 

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ