- Wspieramy lokalne organizacje i społeczników, którzy są blisko ludzi - mówi Paweł Kwietniewski z Fundacji Artwińskiego (fot. archiwum fundacji).

– Staram się jak najwięcej działań kierować do mojego powiatu – mówi Paweł Kwietniewski

Fundacja imienia Stefana Artwińskiego w Kielcach od kilku lat aktywnie działa na terenie województwa świętokrzyskiego. Wspiera lokalne inicjatywy, realizuje też szereg działań aktywizacyjnych. O szczegółach działalności organizacji rozmawiamy z włoszczowianinem Pawłem Kwietniewskim, dyrektorem biura kieleckiej fundacji.

Rafał Banaszek: Liczne dotacje dla organizacji pozarządowych to nie jedyne działanie Fundacji Artwińskiego w ramach Świętokrzyskiego Funduszu Lokalnego?

Paweł Kwietniewski: To bardzo ważne działanie, którego celem jest przede wszystkim rozwój organizacji, które otrzymują dofinansowanie. Ale faktycznie to jedno z licznych działań naszej fundacji. W ubiegłym roku zorganizowaliśmy pięć gminnych kongresów organizacji pozarządowych, w tym jeden, który odbył się na terenie powiatu włoszczowskiego w gminie Kluczewsko. Tego typu inicjatywy mają za zadanie łączyć organizacje i wzmacniać dialog między nimi. To również idealna okazja do tego, aby podzielić się doświadczeniami i pomysłami. Zrealizowaliśmy też szereg wizyt studyjnych i wyjazdów. W jednym uczestniczyli seniorzy z powiatu włoszczowskiego. Jak sami przyznają, takie wydarzenia są również ważne z ich perspektywy, a to z kolei jeszcze bardziej motywuje naszą organizację do działania.

Kielecka fundacja, a prowadzicie dużo działań na terenie powiatu włoszczowskiego. Z czego to się bierze?

Włoszczowa to moje rodzinne miasto. Tutaj się wychowałem i tu planuję wrócić już niebawem. W każdej instytucji, w której pracowałem, jak Świętokrzyski Urząd Wojewódzki czy Fundacja Artwińskiego, staram się jak najwięcej działań kierować do powiatu włoszczowskiego. Taka jest też strategia naszej fundacji – wspierać lokalne organizacje i społeczników, którzy są blisko ludzi i pomagają im na wiele sposobów.

Jakie są źródła finansowania waszych działań?

Realizujemy wiele zadań publicznych i korzystamy z dotacji agencji rządowych oraz środków ministerialnych. Wspierają nas także partnerzy prywatni oraz darczyńcy. Każdą złotówkę wydajemy rzetelnie, kierując się zasadą, że są to pieniądze, które mogą realnie wpłynąć na wiele ważnych i pozytywnych zmian w naszej najbliższej przestrzeni. Środki finansowe, ale i sztab ludzi chętnych do realizacji wielu cennych projektów, to tak naprawdę recepta na sukces. Wspieramy wiele inicjatyw i rzetelnie informujemy, że takie programy jak Świętokrzyski Fundusz Lokalny istnieją i dają szansę rozwoju organizacjom naszego regionu.

Ile inicjatyw otrzymało wsparcie w ostatniej edycji?

W ubiegłym roku było to ponad 100 inicjatyw, z czego 16 na łączną kwotę 72 tysięcy złotych realizowanych było na terenie powiatu włoszczowskiego. Dbamy o to, aby utrzymać wysoki poziom dofinansowania inicjatyw w danej strefie. Wnioski sprawdzają niezależni eksperci, którzy kierują się wieloma aspektami, oceniając poszczególne projekty. Taka liczba realizowanych inicjatyw to wielkie wyzwanie dla mojego zespołu. Każdy wniosek należy obiektywnie i rzetelnie sprawdzić, a następnie go rozliczyć.

Czy będą kolejne działania w tym roku na terenie powiatu włoszczowskiego?

Na bieżąco sprawdzamy możliwość wnioskowania o kolejne środki między innymi na stronach rządowych. Obecnie czekamy na rozstrzygnięcia naszych wniosków dotacyjnych. Mam ogromną nadzieję, że uda się zaangażować w aktywne wsparcie seniorów, organizacji pozarządowych i mieszkańców powiatu. Cały czas prowadzimy działania wspierające, na przykład przy tworzeniu wniosków czy porad prawnych. Korzystają z nich również organizacje z terenu powiatu włoszczowskiego. Aby szczerzej zapoznać się z działalnością Fundacji Artwińskiego zapraszamy na naszą stronę internetową: www.artwinski.org.pl oraz facebooka.

Dziękuję za rozmowę.

Rafał Banaszek

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

UDOSTĘPNIJ