11 marca najliczniejszą grupę Ukraińców odwiedziły w hotelu Camelia władze powiatu włoszczowskiego.

Starosta włoszczowski odwiedził najliczniejszą grupę Ukraińców w hotelu Camelia. Uchodźcy pilnie potrzebują mieszkań do wynajęcia

11 marca 54-osobową grupę matek z dziećmi i osób starszych z Ukrainy odwiedził w hotelu Camelia w Lubachowach starosta włoszczowski. Wykupił leki dla wszystkich potrzebujących. Władze powiatu i inne organizacje szukają obecnie mieszkań do wynajęcia za opłatą, bo będą bardzo potrzebne w najbliższych dniach.

Dariuszowi Czechowskiemu towarzyszyła członek Zarządu Małgorzata Gusta. Władze powiatu spotkały się z właścicielką hotelu Anetą Żmudą, która zapewniła dach nad głową dla ponad 50 osób z Winnicy. To najliczniejsza grupa z Ukrainy, która 6 marca dotarła do powiatu włoszczowskiego i przebywa w jednym miejscu.

Oprócz noclegu uchodźcy mogą również zapewnione trzy posiłki dziennie. Bardzo sobie chwalą warunki lokalowe w Camelii. Jak się dowiedzieliśmy, pomagają w hotelowej kuchni, poznają teren gminy Moskorzew, uczestniczą w wycieczkach. Osoby te uczestniczyły również w imprezie powiatowej z okazji Międzynarodowego Dnia Kobiet we Włoszczowie. 

W Camelii goście zza wschodniej granicy mieli pierwotnie przebywać do 21 marca, ale właścicielka przedłużyła im pobyt. Część Ukraińców opuściła już hotel, gdyż władzom powiatu udało się dla nich znaleźć nowe lokum. Ale przyjeżdżają nowe osoby – 22 marca w Camelii przebyło łącznie 47 osób. Aneta Żmuda zwraca się z prośbą o pomoc w zakupie dla uchodźców środków do prania odzieży osobistej.

W poszukiwanie mieszkań i domów do wynajęcia za odpłatnością włączyła się Fundacja Jesteśmy Blisko z Włoszczowy, która otoczyła już opieką blisko 60 osób, a w najbliższych dniach ma przyjąć kolejne matki z dziećmi. Można w tej sprawie dzwonić na numery telefonów: 41 388 11 21, 506 005 121 lub 41 388 10 70 i 506 005 203.

/RB/

UDOSTĘPNIJ