Kurzelowscy druhowie dostarczyli pakiety żywnościowe osobom będącym na kwarantannie we Włoszczowie (fot. KP PSP Włoszczowa).

Strażacy z Kurzelowa dostarczyli żywność osobom na kwarantannie we Włoszczowie. Rozpoczęła się akcja pomocy w powiecie

19 marca strażacy-ochotnicy z Kurzelowa po raz pierwszy dostarczyli pakiety żywnościowe dla trzech osób objętych kwarantanną po powrocie z zagranicy, które przebywają w jednym z internatów szkolnych na terenie miasta. Jedzenie będzie przywożone tym osobom codziennie.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kurzelowie jest jedną z 12 wytypowanych jednostek OSP z powiatu włoszczowskiego do dostarczania pakietów żywnościowych w ramach działań związanych ze zwalczaniem epidemii koronawirusa. 

Przed rozpoczęciem akcji druhowie przeszli szkolenie w Komendzie Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej we Włoszczowie. Od strażaków zawodowych otrzymali też środki ochrony indywidualnej (gogle, maseczki z filtrem FFP2 i rękawiczki lateksowe) oraz środki do dezynfekcji rąk.

Mł. bryg. Tomasz Szymański – PSP Włoszczowa

Prosimy, aby przed strażakami nie ukrywać faktu pobytu w miejscach, gdzie występował koronawirus, a także faktu, że ktoś przebywa na kwarantannie z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem. Dyżurny odbierający telefoniczną prośbę o pomoc skierowaną do strażaków zawsze o to zapyta. Ukrywanie tego faktu może doprowadzić do sytuacji, w której udzielający pomocy strażacy zostaną, zgodnie z procedurami, wyłączeni z działań ratowniczo-gaśniczych w celu przebadania lub objęcia ich dwutygodniową kwarantanną. W większości przypadków, w trakcie naszych interwencji, udzielamy także pomocy przedmedycznej. Informacja o możliwości kontaktu z koronawirusem umożliwi strażakom jeszcze lepsze zabezpieczenie się w czasie niesienia pomocy, a po powrocie do jednostek będziemy wiedzieli, że musimy na przykład zdezynfekować sprzęt, którego używaliśmy w trakcie interwencji. Jednocześnie zapewniamy, że nigdy udzielenia pomocy nie odmówimy.

/RB/

UDOSTĘPNIJ