Jednostka Ochotniczej Straży Pożarnej z Żelisławic dumna ze swojego nowego nabytku.

Efektowne powitanie nowego wozu bojowego w Żelisławicach. To najnowszy samochód strażacki w powiecie włoszczowskim

Takiego powitania samochodu strażackiego jeszcze nie było w powiecie włoszczowskim. Ustawieni w szpaler mieszkańcy Żelisławic witali z odpalonymi racami i wystrzałami z petard wjeżdżający na plac jednostki nowy wóz bojowy. Wybuchła euforia.

3 lutego Ochotnicza Straż Pożarna w Żelisławicach otrzymała obiecany, nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy, którym przyjechali wprost z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej z Kielc przedstawiciele zarządu jednostki wraz z wójtem gminy Secemin.

Gdy wymarzony samochód wjeżdżał na plac jednostki wybuchła euforia. Zawyły syreny. Mieszkańcy utworzyli szpaler, witając nowy wóz odpalonymi racami, w górę poszybowały fajerwerki. To było bardzo efektowne powitanie, jakiego powiat włoszczowski jeszcze nie widział. 

W wydarzeniu uczestniczył między innymi poseł Bartłomiej Dorywalski z Włoszczowy, który dwa lata temu, podczas jubileuszu 80-lecia żelisławickiej jednostki, obiecał druhom, że pomoże w pozyskaniu dotacji na nowy samochód. I słowa dotrzymał. W środę, 3 lutego spełniło się wielopokoleniowe marzenie strażaków z Żelisławic.

Pojazd, który pozyskała jednostka z gminy Secemin, jest bardzo dobrze wyposażony w specjalistyczny sprzęt ratowniczo-gaśniczy. MAN TGM ma napęd na 4 koła i blisko 300 koni mechanicznych. Wyposażony jest w zbiornik wody o pojemności 3000 litrów, 300-litrowy zbiornik środka pianotwórczego, autopompę o wydajności około 3000 litrów na minutę, działko wodno-pianowe, maszt oświetleniowy i wyciągarkę elektryczną. Ciekawostką jest profesjonalna sygnalizacja (niskotonowa), sprowadzona na zamówienie z USA. To pierwszy tej klasy samochód gaśniczy w historii gminy Secemin.

Wóz kosztował w sumie ponad 800 tysięcy złotych i złożyło się na niego wiele instytucji, to jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (dotacja – 380 tysięcy złotych), gmina Secemin (300 tysięcy), Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej (80 tysięcy), Urząd Marszałkowski w Kielcach (20 tysięcy), Nadleśnictwo Koniecpol (2,5 tysiąca) oraz OSP Żelisławice (ponad 18 tysięcy).

Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom za pomoc w pozyskaniu nowego wozu bojowego. Niech ten specjalistyczny pojazd służy w potrzebie mieszkańcom gminy Secemin, powiatu włoszczowskiego oraz całego województwa świętokrzyskiego „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” – cieszyli się dumni strażacy z Żelisławic.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ