Tak wygląda odnowiona Szkoła Podstawowa imienia świętego Jana Pawła II w Kluczewsku.

Szkoły w gminie Kluczewsko wypiękniały po termomodernizacji. Będą niższe rachunki i lepsze warunki nauczania. Zobaczcie zmiany

Ponad 5 milionów złotych kosztowała termomodernizacja trzech szkół podstawowych w gminie Kluczewsko. Dzięki tej jednej z największych inwestycji ostatnich lat placówki nie tylko wypiękniały z zewnątrz, ale docelowo zaoszczędzą na zużyciu energii elektrycznej i cieplnej.

Inwestycję zrealizowano w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Świętokrzyskiego na lata 2014-2020.

Na termomodernizację swoich placówek oświatowych gmina Kluczewsko pozyskała około 4,3 miliona złotych dofinansowania z Unii Europejskiej. Cały projekt pochłonął 5,1 miliona. 800 tysięcy złotych stanowił wkład gminy.

Głównym celem tego przedsięwzięcia była tak zwana głęboka termomodernizacja trzech zespołów przedszkolno-szkolnych – w Kluczewsku, Dobromierzu i Komornikach.

W ramach projektu ocieplono stropodachy budynków, stropy poddasza nieużytkowego, ściany zewnętrzne oraz piwnice przy gruncie.

Na ścianach położono tynk silikonowy i mozaikowy, przez co elewacje budynków nabrały zupełnie innego wyglądu. Wymieniono stare okna i drzwi na nowe spełniające wszystkie najnowsze normy, jakie są wymagane przy termomodernizacji budynków użyteczności publicznej.

Zmodernizowano kotłownie poprzez wymianę starych, zużytych pieców centralnego ogrzewania na kotły na paliwo ekologiczne (pellet), wymieniono we wszystkich szkołach instalację centralnego ogrzewania wraz z grzejnikami, które posiadają termostaty, a także instalację ciepłej wody użytkowej.

W ramach projektu zainstalowano także pompy ciepła powietrze-powietrze – to nowoczesny system grzewczy do wytworzenia ciepłej wody użytkowej, przyjazny zarówno dla środowiska naturalnego, jak i budżetu placówek.

Wymieniono też całe oświetlenie w szkołach – stare świetlówki i oprawy żarowe zastąpiło energooszczędne oświetlenie ledowe. We wszystkich szkołach zamontowano oświetlenie ewakuacyjne i awaryjne.

Gmina nie zapomniała też o odnawialnych źródłach energii. W tym celu zamontowano na wszystkich szkołach panele fotowoltaiczne o łącznej mocy 33 kilowatów, dzięki którym szkoły będą mogły produkować dla swoich potrzeb prąd ze słońca.

Rafał Pałka – wójt Kluczewska

Obecny stan techniczny budynków oraz potrzeba racjonalizacji zużycia energii były głównymi przesłankami realizacji tej inwestycji. Dzięki przeprowadzonej termomodernizacji polepszą się warunki nauczania oraz znacznie obniżą koszty ogólne ponoszone przez szkoły. Zmniejszy się zapotrzebowanie i zużycie energii cieplnej i elektrycznej, co przyczyni się do redukcji emisji CO2 do atmosfery, czyli czystszego powietrza.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ