Włoszczowski ZOZ przejdzie wielką metamorfozę. Dostał 20 milionów złotych na kompleksową termomodernizację.

Szpital we Włoszczowie dostanie 20 milionów dofinansowania na termomodernizację. Pomogli posłowie Bartłomiej Dorywalski i Krzysztof Lipiec

20 milionów złotych dofinansowania ze środków zewnętrznych otrzyma Zespół Opieki Zdrowotnej we Włoszczowie na kompleksową termomodernizację budynków.

Poinformował o tym w poniedziałek, 10 lutego na sesji Rady Powiatu poseł Bartłomiej Dorywalski, który zabiegał o tę inwestycję od wielu miesięcy.

W niedzielę otrzymałem maila od prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie odnośnie kompleksowej termomodernizacji naszego szpitala – poinformował na sesji w starostwie poseł Dorywalski i przeczytał treść maila.

Jak wynika z dokumentów, wniosek włoszczowskiego Zespołu Opieki Zdrowotnej odnośnie termomodernizacji został oceniony negatywnie jeszcze pod koniec 2018 roku.

Ówczesny dyrektor szpitala Sławomir Sobański odwołał się jednak od tej decyzji. Obecny dyrektor, przy wsparciu Zarządu Powiatu na czele z Dariuszem Czechowskim, a także ówczesnym wicewojewodą Bartłomiejem Dorywalskim oraz posłem Krzysztofem Lipcem, czynili usilne starania o ponowną ocenę odrzuconego projektu. I udało się. Projekt włoszczowskiego szpitala uzyskał ocenę pozytywną, ale pod pewnymi warunkami.

Jak się dowiedzieliśmy, opiewa on na kwotę ponad 22 milionów złotych, z czego 20 milionów pochodzi z funduszy norweskich i budżetu państwa, pozostałe 2,2 miliona będzie stanowił własny szpitala, który – jak twierdzi Dorywalski – może zostać pokryty pożyczką z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Kielcach.

W ramach inwestycji zostaną wymienione okna i drzwi, zmodernizowane centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, sieć ciepłownicza, system wentylacji, oświetlenie, pojawią się odnawialne źródła energii (fotowoltaika i kolektory słoneczne). Projekt ma być realizowany przez dwa lata.

Bartłomiej Dorywalski – poseł na Sejm RP

Za szpital odpowiada pan starosta. Nie chcę wchodzić w jego kompetencje, ale deklaruję, że będę wspierał wszelkie działania na rzecz naszego szpitala.

 

 

 

Rafał Banaszek

UDOSTĘPNIJ