Termomodernizacja dwóch szkół największą inwestycją w gminie Moskorzew. Nie zabraknie też remontów dróg
Szkoły w Moskorzewie i Chlewicach wreszcie doczekają się termomodernizacji. Wójt podpisał przed Świętami Bożego Narodzenia umowę na duże dofinansowanie unijne. Ale nie tylko te inwestycje będą realizowane w tym roku przez samorząd.
20 grudnia w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Kielcach wójt Moskorzewa Andrzej Walasek podpisał umowę na dofinansowanie termomodernizacji dwóch gminnych szkół w wysokości 2,1 miliona złotych ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego. Cały dwuletni projekt opiewa na kwotę 3,8 miliona złotych (pozostałe koszty sfinansuje gmina).
Prace zakładają między innymi docieplenie ścian, wymianę okien i drzwi, wykonanie nowej instalacji odgromowej i modernizację oświetlenia. W szkołach wstawione zostaną też nowe ekologiczne piece na pellet. Zmniejszą się rachunki za prąd i ogrzewanie. Na realizację tej inwestycji moskorzewskie placówki oświatowe czekają od 2018 roku.
Kolejną ważną sprawą będzie przygotowanie dokumentacji technicznej na budowę nowego ujęcia wody w Chebdziu wraz z rozbudową wodociągu w Chebdziu, Przybyszowie i Lubachowach. Łączne nakłady finansowe na to zadanie wyniosą 1,5 miliona złotych w latach 2020-2022, z czego Unia Europejska przekaże około 1 milion.
W tym roku rozpocznie się też budowa 61 przydomowych oczyszczalni ścieków dla mieszkańców gminy, na co gmina otrzymała ponad 800 tysięcy dofinansowania z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.
Następną istotną inwestycją będzie przebudowa dwóch gminnych dróg – w Moskorzewie (1 kilometr) oraz w Damianach (600 metrów). Zadania te pochłoną 667 tysięcy złotych, z czego 534 tysiące gmina pozyskała z budżetu państwa (Funduszu Dróg Samorządowych – umowę z wojewodą wójt Moskorzewa również podpisał 20 grudnia). Drogi mają być gotowe do końca maja (przetargu już rozstrzygnięto).
Zostając cały czas przy drogach, za kolejne 210 tysięcy złotych zostaną wyremontowane dwa następne odcinki gminne w Moskorzewie o łącznej długości około 1 kilometra. Na ten cel gmina pozyskała również z budżetu państwa (programu usuwania skutków klęsk żywiołowych) 172 tysiące złotych dotacji.
W tym roku zakończy się także trzyletni projekt montażu odnawialnych źródeł energii na posesjach mieszkańców, który pochłonął w całej gminie 567 tysięcy złotych.
Budżet na 2020 rok jest trudny w realizacji, ale jest to przemyślany budżet, gdyż mierzymy siły na zamiary. Będę wdzięczny, jeśli uda nam się go wspólnie zrealizować w całości.
Budżet Moskorzewa w skrócie
Dochody – 12,7 miliona złotych, wydatki – 13,3 miliona (bieżące – 10,6 mln, majątkowe – 2,6 mln), deficyt - 580 tysięcy złotych zostanie pokryty z wolnych środków (kredyt nie jest planowany); największe wydatki: oświata i wychowanie – 3,6 mln, opieka społeczna (w tym program Rodzina plus) – 3,6 mln, administracja publiczna – 1,8 mln; zadłużenie gminy na koniec 2019 – ok. 1,8 mln zł.
Rafał Banaszek