Wizytacja remontowanej drogi w Dąbrówce: (od lewej) Łukasz Karpiński, Artur Konarski, Dariusz Czechowski i Jarosław Krzyżanowski (fot. Starostwo Powiatowe Włoszczowa).

Trwa intensywny remont dróg powiatu włoszczowskiego. Nowe nawierzchnie powstają dzięki pokaźnym dotacjom z budżetu państwa

Prawie we wszystkich gminach powiatu włoszczowskiego trwa intensywna przebudowa dróg powiatowych. Władza odwiedziła ostatnio kilka odcinków.

Największa inwestycja drogowa powiatu prowadzona jest obecnie w Cieślach w gminie Krasocin, gdzie powstanie ponad 1,1 kilometra nowej nawierzchni asfaltowej. Koszt tego zadania wyniesie 1,9 miliona złotych, z czego 80 procent sfinansuje budżet państwa w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, po 10 procent, czyli po 190 tysięcy dołożą powiat i gmina Krasocin. Zakończenie inwestycji planowane jest na koniec maja.

Jezdnia drogi w Cieślach zostanie poszerzona do 5,5 metra, powstanie chodnik po lewej stronie oraz peron przystankowy. Wykonane zostaną też zjazdy do posesji z kostki betonowej oraz kruszywa, utwardzone pobocza, będzie odwodnienie. Przebudowany zostanie również fragment wodociągu, aby znajdował się poza jezdnią i rowami przydrożnymi.

Tuż przed świętami rozpoczęły się roboty przygotowawcze na drodze powiatowej Januszewice-Jakubowice w gminie Kluczewsko. Koszt przebudowy kilometra tej drogi pochłonie ponad 780 tysięcy złotych i będzie ona współfinansowana w 80 procentach z budżetu państwa z Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat włoszczowski i gmina Kluczewsko dołożą po 10 procent. Droga ma być gotowa do końca czerwca.

Roboty przygotowawcze rozpoczęły się również na blisko 800-metrowym odcinku drogi powiatowej Krzepin-Wałkonowy Górne w gminie Secemin. Koszt tej inwestycji to ponad 226 tysięcy złotych, z czego 80 procent środków pokryje budżet państwa (Fundusz Dróg Samorządowych), po 10 procent dołożą powiat włoszczowski i gmina Secemin. Roboty mają potrwać do końca lipca. 

Kończy się natomiast remont drogi powiatowej w Dąbrówce (gmina Moskorzew), który trwa od zeszłego roku. Powstanie tutaj nowa nawierzchnia na długości ponad 1,6 kilometra. Inwestycja ta będzie kosztować przeszło 366 tysięcy złotych, z czego 306 tysięcy sfinansuje powiat, a resztę dołoży gmina Moskorzew.

Tuż przed Świętami Wielkanocnymi dwie remontowane drogi w gminach Moskorzew i Secemin odwiedzili starostwie włoszczowscy Dariusz Czechowski i Łukasz Karpiński, przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz i jego zastępca Jarosław Krzyżanowski oraz radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego Artur Konarski.

W kwietniu ruszyła też przebudowa drogi powiatowej w Jeżowicach w gminie Włoszczowa. Za ponad 410 tysięcy złotych zostanie przebudowany odcinek o długości niemal 1,2 kilometra. Zadanie będzie w całości sfinansowane z Funduszu Przeciwdziałania Covid-19 w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ