Pamiątką po bitwie Tadeusza Kościuszki z 6 czerwca 1794 roku jest ta tablica, która znajduje się na kopcu Kościuszki w Chebdziu, w gminie Moskorzew.

Upamiętnili 225. rocznicę bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami

W czwartek, 6 czerwca odbył się XVIII Pieszy Rajd – Zlot Dzieci i Młodzieży na szlaku Kosynierów okolic Szczekocin. Jednym z jego organizatorów była gmina Moskorzew.

Uroczystość rozpoczęła się na rynku w Szczekocinach od złożenia kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki oraz wystrzału armat oddziału kosynierów.

Następnie uczestnicy rajdu wyruszyli na trasy z trzech miejscowości: Szczekocin (powiat zawierciański), Moskorzewa (powiat włoszczowski) oraz Słupi (powiat jędrzejowski). Gminę Moskorzew reprezentowali uczniowie miejscowej szkoły wraz z nauczycielami.

Rajd pieszy wyruszył w czwartek rano spod szkoły w Moskorzewie (fot. UG Moskorzew).

Rajd zakończył się w miejscowości Chałupki (gmina Szczekociny), gdzie na tamtejszym boisku szkolnym miał miejsce pokaz artystyczny szkół, wręczenie plakietek, nagród i dyplomów, poczęstunek oraz konkurs na piosenkę rajdową.

Celem wydarzenia było upamiętnienie 225. rocznicy bitwy Tadeusza Kościuszki pod Szczekocinami, która odbyła się dokładnie 6 czerwca 1794 roku, a także rozbudzenie wartości politycznych.

/RB/

UDOSTĘPNIJ