Uroczysta sesja Rady Powiatu Włoszczowskiego z okazji Święta Niepodległości i koncert najpiękniejszych polskich pieśni patriotycznych
– Pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas – mówił przewodniczący Rady Powiatu Włoszczowskiego podczas IX uroczystej sesji, zorganizowanej z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
W posiedzeniu, oprócz radnych powiatowych, uczestniczyli również księża, przedsiębiorcy, przedstawiciele służb mundurowych, kombatanci oraz młodzież szkolna z nauczycielami.
Na początku władze samorządowe Powiatu udały się przed budynek starostwa, aby złożyć wiązankę kwiatów przed tablicą upamiętniającą mieszkańców ziemi włoszczowskiej poległych w walkach o niepodległość oraz pomordowanych i więzionych w okresie sowieckiej okupacji i komunistycznego zniewolenia w latach 1945 – 1956.
Po powrocie na salę konferencyjną odśpiewano hymn narodowy, po czym tradycyjne przemówienie okolicznościowe wygłosił Przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz.
– 11 listopada to symbol walki o wolność, to symbol miłości do ojczyzny, symbol wiary, symbol zwycięstwa. Dziś, dla nas, z jednej strony, jest to dzień zadumy i refleksji nad wydarzeniami z przeszłości, a z drugiej strony – dzień radości i odpowiedzialności za przyszłość – mówił Zbigniew Matyśkiewicz.
Wolność to prawo nas wszystkich do swoich poglądów oraz odpowiedzialność za przyszłość ojczyzny, która spoczywa w naszych rękach i wymaga wielkoduszności, odwagi, gotowości do wyrzeczeń. Pod biało-czerwonym sztandarem jest miejsce dla każdego z nas. Bo w każdym jest miłość do niepodległej, suwerennej ojczyzny – zakończył swoje przemówienie przewodniczący Rady Powiatu.
Kolejnym punktem uroczystej sesji w starostwie było wręczenie uczniom włoszczowskich szkół ponadpodstawowych stypendium starosty za wysokie wyniki i szczególne osiągnięcia w nauce na rok szkolny 2024/2025.
Wyróżnienie to przyznawane jest przez starostę od 2001 roku. Wypłacane jest uzdolnionej młodzieży jednorazowo w kwocie 2 tysięcy złotych (do końca listopada). Laureatami stypendium zostali w tym roku szkolnym: Julia Nowak, Julia Grzybek, Szymon Janik, Igor Wójcik, Ewa Klapa, Jędrzej Kuterasiński (I Liceum Ogólnokształcące), Nikola Stępniak, Aleksandra Borowiecka, Adrian Gębka (Technikum nr 1 w Zespole Szkół nr 2), Filip Olczyk, Daria Jakubowska, Barbara Smolarczyk (II Liceum Ogólnokształcące w Zespole Szkół nr 2), Natalia Ostojska, Wiktoria Ziętal (III Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół nr 3), Karol Wawrzak, Bartosz Konik, Kacper Turczyn i Kinga Piorun (Technikum nr 2 w Zespole Szkół nr 3).
Ostatnim punktem programu była okolicznościowa akademia przygotowana przez młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno-muzyczny o tematyce niepodległościowej, a młodzieżowa orkiestra dęta pod batutą kapelmistrza Michała Dudkiewicza zagrała najpiękniejsze polskie pieśni patriotyczne, zachęcając zgromadzonych do wspólnego śpiewania. Występ nagrodzono owacją na stojąco. – W was jest przyszłość – podziękował młodzieży starosta Dariusz Czechowski.
Po uroczystej sesji zaproszono wszystkich na poczęstunek przygotowany przez uczniów Technikum Żywienia i Usług Gastronomicznych z Zespołu Szkół nr 3 imienia Stanisława Staszica.
/RB/