Przemówienie okolicznościowe przy Pomniku Niepodległości wygłosił – jak co roku – burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

105. rocznica odzyskania niepodległości we Włoszczowie. – Dziś nie możemy dać się podzielić – mówił burmistrz

W sobotę, 11 listopada odbyły się we Włoszczowie uroczyste obchody 105. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podobne uroczystości zorganizowały gminy Kluczewsko i Secemin. Świętowanie w mieście trwa już drugi dzień. 

We Włoszczowie oficjalne obchody Święta Niepodległości rozpoczęła uroczysta msza święta za ojczyznę, odprawiona przez dziekana dekanatu włoszczowskiego, księdza prałata Zygmunta Pawlika w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Następnie 20 pocztów sztandarowych, władze samorządowe powiatu i gminy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy przemaszerowali pod Pomnik Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja, gdzie wartę honorową pełnili, jak co roku, harcerze. Podczas przemarszu przygrywały połączone orkiestry dęte z Włoszczowy i Kurzelowa pod batutą Michała Dudkiewicza. Dowódcą uroczystości był Norbert Celebański – komendant Miejsko-Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP we Włoszczowie.

Przy Pomniku Niepodległości połączone orkiestry odegrały hymn państwowy. Następnie głos zabrał gospodarz spotkania, burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Grzegorz Dziubek – burmistrz Włoszczowy

Dziś nie możemy dać się podzielić w naszych rodzinach, w naszych małych ojczyznach. To przecież tutaj razem pracujemy, tutaj spotykamy się w miejscach pracy, na ulicy, tutaj się uczymy, spotykamy podczas mszy świętej, przekazując sobie znak pokoju. Ta wspólnota rodzi się od najmniejszej komórki. Bo tylko razem, wspólnie możemy dalej budować naszą najjaśniejszą Rzeczpospolitą, przy zgodzie, wzajemnym porozumieniu. Możemy się różnić, mieć różne poglądy, ale najważniejsza dla nas powinna być zawsze ojczyzna i dobro drugiego człowieka.

Na koniec swojego przemówienia burmistrz podziękował mieszkańcom włoszczowskiej ziemi za obecność, za ducha patriotyzmu, za pracę każdego dnia, budowanie i wspólnotę.

Niech dzisiejszy dzień będzie dniem świętowania, refleksją, wspomnieniem w przeszłość, ale i pozytywnym spojrzeniem w przyszłość, bo nie możemy się zatrzymywać, musimy iść do przodu. Razem budujmy naszą Rzeczpospolitą – apelował Grzegorz Dziubek.

Część oficjalną święta państwowego we Włoszczowie zakończyło składanie kwiatów pod pomnikiem, a następnie odegranie “Roty” przez orkiestry. Warto dodać, że podobne uroczystości z okazji Święta Niepodległości odbyły się 11 listopada również w gminach Kluczewsko i Secemin, a dzień wcześniej w Krasocinie.

/RB/

UDOSTĘPNIJ