Organizatorzy ze szkoły w Dobromierzu z ułanami i zaproszonymi gośćmi przed cmentarzem w Stanowiskach.

Uroczystości patriotyczne w gminie Kluczewsko. W Stanowiskach oddali hołd dwóm partyzantom. Przybył minister Jan Józef Kasprzyk

W niedzielę, 21 czerwca w Stanowiskach odbyły się uroczystości patriotyczne pod nazwą Ostatnia zbiórka, upamiętniające rozwiązanie 25 czerwca 1940 roku Oddziału Wydzielonego Wojska Polskiego przez Hubala. Mieszkańcy oddali hołd dwóm spoczywającym obok siebie partyzantom.

Uroczystość rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym w Stanowiskach w intencji żołnierzy oddziału majora Hubala.

Po nabożeństwie uczestnicy udali się w przemarszu na miejscowy cmentarz. Korowód prowadził poczet sztandarowy 27 Pułku Ułanów imienia króla Stefana Batorego. Nauczyciele z Dobromierza nieśli wielką flagę narodową.

Po dotarciu na cmentarz, przy mogiłach plutonowego Franciszka Głowacza pseudonim Lis, żołnierza Wydzielonego Oddziału Wojska Polskiego majora Hubala oraz spoczywającego obok partyzanta Franciszka Biskupskiego, w którego domu ukrywał się Lis (obaj zostali zabici przez niemieckiego okupanta w Bobrownikach nad Pilicą), odbyła się część oficjalna wydarzenia.

Na początku odegrano hymn państwowy. Następnie przemówienie wygłosił minister Jan Józef Kasprzyk, szef Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z Warszawy.

Apel Poległych przeprowadził Robert Dzierzgwa, dyrektor Szkoły Podstawowej imienia majora Henryka Dobrzańskiego pseudonim Hubal w Dobromierzu. Następnie salwę honorową oddał oddział 27 Pułku Ułanów pod przewodnictwem Dionizego Krawczyńskiego.

W dalszej kolejności delegacje złożyły wiązanki kwiatów i zapaliły znicze. Przybyły między innymi władze samorządowe powiatów koneckiego i włoszczowskiego, gmin Ruda Maleniecka oraz Kluczewsko.

W tym samym dniu udano się też do pobliskich Bobrownik, do miejsca, gdzie ukrywał się Franciszek Głowacz – dziś po zabudowaniach nie ma już śladu.

Następnie przejechano do miejscowości Dąbrowy, gdzie w miejscowej stodole przez ponad miesiąc ukrywało się ponad 20 Hubalczyków, a 25 czerwca 1940 roku właśnie w tej stodole został rozwiązany oddział Hubala (miejsce to, jako pierwszy, oznaczył dyrektor szkoły w Dobromierzu Robert Dzierzgwa).

Uroczystości patriotyczne w gminie zorganizował Zespół Przedszkolno-Szkolny w Dobromierzu. Patronat medialny nad wydarzeniem sprawowała „Moja gazeta lokalna”.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ