Tak prezentuje się z lotu ptaka wieża widokowa w Bożej Woli – jedyny taki obiekt w powiecie włoszczowskim i jeden z nielicznych w województwie.

W gminie Kluczewsko powstała imponująca wieża widokowa za milion złotych. Można z niej zobaczyć nawet szczyty Tatr

W Bożej Woli stanęła pierwsza w powiecie włoszczowskim i jedna z nielicznych w województwie świętokrzyskim wieża widokowa. Nowy obiekt gminny cieszy się wielkim zainteresowaniem turystów.

Trudno się dziwić. W warunkach bardzo dobrej przejrzystości powietrza – jak opowiada wójt Kluczewska Rafał Pałka – można obserwować stąd wspaniałe panoramy, oddalone dziesiątki, a nawet setki kilometrów, między innymi zamek w Chęcinach, czy wieżę klasztoru na Jasnej Górze, a nawet pasmo górskie Tatry z jej najwyższymi szczytami.

Ten imponujący obiekt rekreacyjny wybudowała w Bożej Woli firma Tatry z Myślenic koło Zakopanego, specjalizująca się w tego typu konstrukcjach. Obiekt znajduje się na terenie Pasma Przedborsko-Małogoskiego, stanowiącego przedłużenie Gór Świętokrzyskich. Lokalizacja nie była przypadkowa – to najwyższe w okolicy wniesienie.

Inwestorem była Gmina Kluczewsko. Inwestycja kosztowała około 1 milion złotych, z czego samorząd dołożył jedynie 105 tysięcy zł – resztę sfinansował Rządowy Fundusz Polski Ład.

Wieża widokowa znajduje się na szczycie Góry Krzemyczej, na wysokości 332 metrów nad poziomem morza. Ma 23 metry wysokości. W 80 procentach zbudowana jest ze stali ocynkowanej, a cztery tarasy widokowe wraz z balustradami wykonano z drewna modrzewiowego. Na najwyżej położonym maszcie w powiecie powiewa flaga Polski.

Gmina Kluczewsko słynie z walorów przyrodniczych, które chcieliśmy pokazać mieszkańcom oraz turystom z całej Polski. Stąd decyzja o wybudowani takiej wieży widokowej – opowiada Rafał Pałka.

Jednak inwestycja ta będzie służyła nie tylko celom rekreacyjnym. – Będzie też stanowiła element zabezpieczenia przeciwpożarowego. Z tego względu chcemy zamontować na niej monitoring, a także zagospodarować teren wokół o elementy małej architektury oraz tablice informacyjne – dodaje wójt Kluczewska.

Najnowsza atrakcja turystyczna w gminie Kluczewsko cieszy się wielką popularnością. Obiekt jest ogólnodostępny i wstęp darmowy, ale obowiązuje tutaj regulamin, ustanowiony przez Urząd Gminy. Wieżę odwiedziło i weszło na nią już wielu turystów, którzy wydeptali ścieżkę na niewysoki, ale dość stromy szczyt Góry Krzemyczej.

Jak dojechać do wieży?
Do wieży widokowej w Bożej Woli najlepiej dojechać drogą wojewódzką 742 relacji Włoszczowa - Przedbórz. Tuż za miejscowością Stanowiska, skręcamy w prawo na Bożą Wolę/Zalesie. Po około 4 kilometrach jazdy asfaltową drogą mijamy Bożą Wolę i za tą miejscowości zatrzymujemy się na wzniesieniu. Wydeptana, piaszczysta ścieżka z kamieniami to znak, że dotarliśmy na miejsce. Zostało tylko dość strome, ale krótkie podejście do pokonania w terenie leśnym i jesteśmy u podstawy wieży na szczycie Góry Krzemyczej (332 m. n.p.m.). Wieża została już umieszczona na mapach Google.

/RB/

UDOSTĘPNIJ