Tu na razie jest ściernisko, ale będzie… świetlica – mówi burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Tu na razie jest ściernisko… W Gościencinie powstanie w przyszłym roku nowoczesna świetlica wiejska

Firma Monopi Studio z Klonowa wykona projekt świetlicy wiejskiej w Gościencinie, która ma powstać w przyszłym roku na obrzeżach gminy Włoszczowa.

6 maja władze samorządowe gminy Włoszczowa podpisały umowę z wykonawcą na opracowanie koncepcji projektowej. Pochłonie ona blisko 16 tysięcy złotych. Projekt ma być gotowy w połowie grudnia tego roku.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, to budowa świetlicy rozpocznie się w przyszłym roku. Szacunkowy koszt przedsięwzięcia wyniesie od 350 do 400 tysięcy złotych, jednak wydatki poznamy dopiero wtedy, gdy będzie projekt - mówi skarbnik gminy Dariusz Górski.

Przypomnijmy, że w 2011 roku została zlikwidowana Szkoła Podstawowa w Silpi. Od tego czasu aż do ubiegłego roku budynek był wykorzystywany na potrzeby społeczne - zebrania wiejskie, świetlicę dla dzieci, mieściła się w nim też izba regionalna prowadzona przez miejscowe Koło Gospodyń Wiejskich.

W tym roku radni gminy Włoszczowa, po decyzji zebrania wiejskiego, zdecydowali o sprzedaży dawnej szkoły, ponieważ wymaga kosztownych remontów i modernizacji. Budynek nabył za 202 tysiące złotych przedsiębiorca z gminy Kluczewsko. Nowy właściciel już przystąpił do remontów, a gmina do planów budowy nowoczesnej świetlicy dla mieszkańców wraz z zagospodarowaniem terenu wokół niej.

Budynek stanie prawdopodobnie w przyszłym roku na komunalnej działce, w malowniczej okolicy wśród pól i lasów, w pobliżu rzeki Pilicy. Będzie służył mieszkańcom Gościencina, Silpi Dużej i Małej. Gmina chce pozyskać na budowę fundusze zewnętrzne. Będzie to już kolejna świetlica w gminie Włoszczowa. Wcześniej takie obiekty powstały w Rząbcu, Nieznanowicach, czy w Kuzkach. Niebawem kontenerową świetlicę z funduszu sołeckiego będzie miało Dąbie.

Grzegorz Dziubek - burmistrz Włoszczowy

Będzie to świetlica na wzór tej w Nieznanowicach. Takie obiekty są potrzebne dla lokalnej społeczności, służą rozwojowi kultury, podtrzymywania więzi społecznych. W Gościencinie świetlica jest szczególnie potrzebna, gdyż miejscowa społeczność jest bardzo aktywna. Mam nadzieję, że jeszcze w tej kadencji inwestycja ta zostanie zrealizowana i oddana mieszkańców Gościencina i Silpi do użytkowania.

/RB/