Układ obwodnicowy Włoszczowy o długości 11,4 kilometra: kolor niebieski – pierwszy etap (obecnie w realizacji), kolor czerwony – drugi etap (w planach).

W rządowym programie budowy stu obwodnic w kraju nie ma Włoszczowy. Dlaczego? Dyskusja na sesji Rady Powiatu

8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przedstawił listę miejscowości zakwalifikowanych do rządowego programu budowy 100 obwodnic. Nie ma na niej Włoszczowy.

Jak pamiętamy goszczący dzień wcześniej, 7 lutego w naszym mieście prezydent Polski Andrzej Duda obiecywał mieszkańcom, że na pewno cała obwodnica zostanie zbudowana, o czym miał go zapewnić marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski.

Marszałek mnie zapewnia, że trzyma rękę na pulsie, że na pewno ta inwestycja zostanie zrealizowana w całości – powiedział Andrzej Duda.

Ostatnio pisaliśmy, że gmina Włoszczowa i powiat zabiegają o budowę drugiego etapu objazdu miasta (pierwszy jest w trakcie realizacji).

Włoszczowskie samorządy odpowiedziały Świętokrzyskiemu Zarządowi Dróg Wojewódzkich, który przygotowywał listę inwestycji dla rządowego programu, że są zainteresowane kontynuacją budowy obwodnicy i poprosiły o wpisanie jej do rządowego programu budowy stu obwodnic małych miast w Polsce.

W sobotę, 8 lutego minister infrastruktury Andrzej Adamczyk poinformował, że właśnie rusza program budowy 100 obwodnic na łączną kwotę 28 miliardów złotych. Ma być realizowany w latach 2020-2030. 

W województwie świętokrzyskim będą budowane cztery obwodnice (Chmielnika, Osieka, Starachowic i Wąchocka). Na liście rządowych zadań nie ma drugiego etapu obwodnicy Włoszczowy, o który zabiegały nasze władze.

Prezydent na spotkaniu we Włoszczowie powiedział, że rozmawiał z marszałkiem województwa i jest pewne, że obwodnica powstanie w całości – przypomniał 10 lutego na sesji Rady Powiatu radny Jerzy Suliga, były starosta włoszczowski.

W odpowiedzi od starosty Dariusza Czechowskiego usłyszał, że rządowy program budowy stu obwodnic dotyczy objazdów planowanych jedynie w ciągach dróg krajowych.

U nas jest droga wojewódzka. Minister Adamczyk wspomniał, że będzie uruchamiany też program budowy obwodnic w ciągach dróg wojewódzkich i powiatowych – stwierdził starosta Czechowski.

 

Zabiegamy o to, aby drugi etap obwodnicy powstał jak najszybciej. Wystosowaliśmy też pismo do Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie budowy nowego wiaduktu przed Łachowem w ciągu budowanej obecnie obwodnicy ­– dodał wicestarosta Łukasz Karpiński.

Goszczący na sesji Rady Powiatu radny wojewódzki Artur Konarski z gminy Moskorzew poinformował, że złożył do Zarządu Województwa wniosek o zabezpieczenie pieniędzy na projekt budowy drugiego etapu obwodnicy naszego miasta, który ma kosztować 800 tysięcy złotych.

Marszałek deklarował, że pieniądze znajdą się w budżecie – opowiadał radny Konarski. 

 

Ja prosiłbym pana radnego, aby wystąpił też z pismem o zabezpieczenie pieniędzy na drugi etap obwodnicy, nie tylko sam projekt – zasugerował radny powiatowy Sławomir Owczarek.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ