We wtorek, 14 maja we włoszczowskim starostwie odbyła się pierwsza konferencja dla przedsiębiorców z udziałem wicemarszałek województwa Renaty Janik (druga od lewej).

Wicemarszałek województwa zachęcała włoszczowskich przedsiębiorców do sięgania po unijne dotacje (wideo)

Około 20 przedsiębiorców z powiatu włoszczowskiego uczestniczyło w pierwszej adresowanej do nich konferencji dotyczącej możliwości pozyskania pieniędzy z Unii Europejskiej na rozwój firmy.

Spotkanie odbyło się we wtorek, 14 maja w Starostwie Powiatowym we Włoszczowie. Uczestniczyła w nim między innymi wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik.

Włoszczowscy przedsiębiorcy biorący udział w konferencji (fot. Rafał Banaszek).

Podczas spotkania omówiono między innymi trzy konkursy ogłoszone przez Zarząd Województwa w ramach działania 2.5 „Wsparcie inwestycyjne sektora MŚP” z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 (dofinansowania będzie na poziomie od 45 do 100 procent kosztów). Na realizację konkursów przewidziano około 100 milionów złotych. 

Nabory wniosków rozpoczęły się pod koniec kwietnia i potrwają do końca czerwca i lipca. O wsparcie mogą ubiegać się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą od minimum 1 roku.

Pieniądze w ramach konkursów mogą być przeznaczone na rozwój firmy, nie na jej założenie. Do korzystania z tych konkursów zachęcała szczególnie wicemarszałek Renata Janik oraz zastępca dyrektora Departamentu Inwestycji i Rozwoju Przemysław Janiszewski.

Są to ostatnie konkursy, z których można pozyskać bezzwrotne dofinansowanie. Komisja Europejska nie planuje już takich dotacji w kolejnych latach. Chcemy wesprzeć tych, którzy płacą u nas podatki i jeszcze nie korzystali z takiej formy wsparcia – mówił dyrektor Janiszewski.

Najwięcej uwagi poświęcono zwłaszcza trzeciemu konkursowi adresowanemu do mikroprzedsiębiorstw. Do rozdysponowania będzie około 30 milionów złotych na całe województwo. Beneficjent może pozyskać dofinansowanie w wysokości do 200 tysięcy złotych na swój projekt (100 procent kosztów). Nabór wniosków trwa do 24 czerwca. Wyniki mają być ogłoszone do końca roku.

Wypełnienie wniosku o dofinansowanie, jak informowali przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Kielcach, jest bardzo proste (nie potrzebny jest biznesplan).

Proszę się nie martwić. Ten konkurs jest bardzo prosty. Warto zaryzykować i uwierzyć w siebie. To jest dla państwa ogromna szansa. Jeżeli ktoś ma pomysł, jak rozwinąć swoją firmę, na prawdę można dostać te środki finansowe – przekonywała wicemarszałek Janik.

Uczestnicy wtorkowego spotkania w starostwie (fot. Rafał Banaszek).

W razie wątpliwości można skorzystać z porad fachowców – dyżury odbywają się przy ulicy Sienkiewicza 63 w Kielcach w poniedziałki i czwartki w godzinach 10-12. Więcej informacji o konkursach z działania 2.5 można znaleźć na stronie internetowej: rpo-swietokrzyskie.pl.

Podczas wtorkowego spotkania w starostwie włoszczowskich przedsiębiorców interesowały przede wszystkim sprawy praktyczne: jak należy składać wnioski o dofinansowanie, co wchodzi w zakres rzeczowy, zasady punktacji i co należy zrobić, aby napisać dobry projekt.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ