Wiceminister Ryszard Zarudzki spotkał się w Dobromierzu z rolnikami z powiatu włoszczowskiego.

Wiceminister rolnictwa spotkał się z rolnikami w Dobromierzu

Około 100 osób z powiatu włoszczowskiego i nie tylko przybyło do remizy strażackiej w Dobromierzu na spotkanie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczące strategii rozwoju wsi.

Celem wizyty przedstawiciela rządu było omówienie strategii zrównoważonego rozwoju wsi, rolnictwa i rybołówstwa do 2030 roku. W spotkaniu w gminie Kluczewsko uczestniczyli między innymi dyrektorzy instytucji rolniczych z województwa świętokrzyskiego, przedstawiciele związków zawodowych rolnictwa Samoobrona, władze powiatu włoszczowskiego, rolnicy i sołtysi.

W spotkaniu z wiceministrem Zarudzkim uczestniczyło około 100 osób (fot. Rafał Banaszek).

Wiceminister Ryszard Zarudzki, który też jest rolnikiem w województwie kujawsko-pomorskim, przedstawił założenia planu dla wsi, nad którym rząd pracował przez ostatnie dwa lata. Wspomniał między innymi o większym dofinansowaniu do paliwa rolniczego, promocji zdrowej żywności i gospodarstw ekologicznych, działaniach przeciw suszy i walce z ASF.

Rolnicy z naszego powiatu informowali o problemach ze sprzedażą trzody chlewnej, produktów mlecznych za granicą, czy o oszukiwaniu rolnika przez firmy, które skupują płody. Apelowali o lepsze traktowanie. Nie brakowało emocjonujących wystąpień.

Głos w dyskusji zabierali między innymi radny wojewódzki Artur Konarski z Jadwigowa, sołtys Mrowiny i Kolonii Łapczynej Woli Edward Zając, czy Zbigniew Fornal z Komparzowa.

Gospodarz spotkania, wójt Kluczewska Rafał Pałka poinformował, że jego gmina ma typowo rolniczy charakter, jednak nie najlepsze gleby nie sprzyjają osiąganiu wysokiej wydajności w rolnictwie. Na terenie gminy, jak stwierdził, rozwija się hodowla bydła mlecznego, trzody chlewnej i drobiu.

/RB/

UDOSTĘPNIJ