Wielka metamorfoza Ośrodka Sportu i Rekreacji we Włoszczowie pod nowym kierownictwem. Gminne obiekty zmieniły się nie do poznania
W ciągu trzech ostatnich miesięcy włoszczowski Ośrodek Sportu i Rekreacji przeszedł wielką rewolucję pod rządami nowej dyrektor Jolanty Tyjas. Zmiany widać praktycznie na każdym kroku. Takiej bazy sportowo-rekreacyjnej mogą teraz pozazdrościć Włoszczowie dużo większe ośrodki miejskie w kraju.
Od stycznia tego roku OSiR-em zaczęła kierować Jolanta Tyjas, która przeszła tutaj z Powiatowego Centrum Kulturalno-Rekreacyjnego. Można powiedzieć, że przyniosła ze sobą nową jakość do tej gminnej jednostki, powiew świeżości i nowoczesności.
Spektakularne zmiany widoczne są niemal na każdym kroku, ciesząc oko pracowników, klientów i gości. Z rewolucji wizerunkowej, jaka dokonała się w zaskakująco krótkim czasie, cieszą się władze gminy Włoszczowa. Co takiego zmieniło się w Ośrodku Sportu i Rekreacji?
Basen
Zacznijmy od sztandarowego obiektu, czyli krytej pływalni Nemo, gdzie swoją siedzibę ma administracja OSiR. Już przestępując drzwi do basenu wita nas odnowiony hol główny, a w nim nowoczesny punkt obsługi klienta oraz OsirTour, czyli Biuro Organizacji Turystyki.
Jest wreszcie szatnia dostosowana dla potrzeb osób z niepełnosprawnością oraz nowość w miejscu dawnego biura – stylowa strefa relaksu, gdzie można odpocząć, poczekać na pociechę, czy wypić dobrą kawę z automatu.
Strefa ta powstała w partnerstwie z firmą Tymbark – co ciekawe, podobne automaty pojawią się też niebawem na zewnątrz, przy strefie aktywnego wypoczynku za basenem.
Zmienił się też korytarz i klatka schodowa prowadząca na piętro, na której zawisły obrazy nawiązujące do specyfiki miejsca oraz część administracyjna na górze.
Kiedy w takim razie mieszkańcy będą mogli obejrzeć i skorzystać ze wszystkich atrakcji basenowych? – Wtedy, gdy będzie perspektywa długofalowej działalności basenu, a nie tylko na czas próby. Uruchomienie naszego basenu generuje znaczne koszty – podkreśla burmistrz Grzegorz Dziubek.
Mimo, że basen nie funkcjonuje i stoi pusty, bez wody, załoga OSiR nie próżnuje. Chcąc wykorzystać czas przestoju spowodowany pandemią, pracownicy sami odnawiają pokoje gościnne, poprawiają bazę i wizerunek ośrodka. Dzięki temu prace nie wymagają wielkich nakładów finansowych.
Hala sportowa
Drugim obiektem, który chyba w największym stopniu dotknęły totalne remonty Jolanty Tyjas, jest hala sportowa. Podobnie jak na basenie, tuż po wejściu w oczy rzuca się zmodernizowany hol główny, a w nim nowoczesny punkt obsługi klienta oraz perełka – wyeksponowana i odnowiona grota solna.
Idąc dalej duże wrażenie robi długi korytarz, który ciągnie się wzdłuż całej hali sportowej. Jego ściany pomalowane są w barwach olimpijskich, a na nich naklejone wizerunki sportowców, prezentujących różne dyscypliny. Uwagę przykuwają też odnowione sanitariaty i szatnie.
Na końcu korytarza powstała sala do ćwiczeń, zajęć wychowania fizycznego, gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, zajęć fitness i tym podobnych.
Z kolei na piętrze hali sportowej utworzono strefę cardio dla pań, gdzie można poprawić swoją sylwetkę i kondycję fizyczną, ćwicząc na rowerkach stacjonarnych, orbitrekach, czy bieżniach.
Nie zapomniano też o panach, dla których odnowiono i powiększono siłownię. Pomyślano również o nowoczesnych szatniach dla korzystających z siłowni i strefy cardio.
Stadion i strefa aktywności
Wielkie zmiany nie ominęły również kolejnego obiektu OSiR, czyli stadionu sportowego. Piłkarze i goście już wkrótce docenią wyremontowane szatnie, które teraz wyglądają o niebo lepiej, na miarę XXI wieku.
Na zniesienie obostrzeń sanitarnych i nadejście wiosny czeka z utęsknieniem wybudowana jesienią ubiegłego roku w ramach projektu rewitalizacji Włoszczowy strefa aktywnego wypoczynku za basenem.
Na pewno będzie się cieszyć wielką popularnością, o czym już dziś świadczą licznie odwiedzający ten obiekt mieszkańcy, w tym całe rodziny z dziećmi.
Po zniesieniu obostrzeń przygotujemy nowe działania z zakresu turystyki, rekreacji i sportu – informuje Katarzyna Prokop-Łazarska, nowa kierownik obiektu turystyczno-rekreacyjnego.
Dyrektor Jolanta Tyjas zapowiada bogatą ofertę turystyczną (stacjonarną, wyjazdową, pieszą i rowerową) oraz liczne działania ukierunkowane na profilaktykę zdrowotną.
To tutaj, w strefie aktywnego wypoczynku szykuje się wielkie, osiedlowe party. Nie zabraknie też takich akcji jak Wiosenne zakręcenie z OSiR-em, czy Endorfiny dla rodziny, czyli cztery pory roku z OSiR-em.
Obecnie, z uwagi na zaistniałą sytuację, Ośrodek Sportu i Rekreacji we Włoszczowie działa w przestrzeni wirtualnej, organizując konkursy i quizy tematyczne z nagrodami oraz prowadzi cykl edukacji prozdrowotnej #OSiRowoZdrowo.
Już 27 kwietnia w godzinach 9-13 w hali sportowej przy ulicy Wiśniowej odbędzie się druga w tym roku Wiosenna Akcja Honorowego Oddawania Krwi, na którą Jolanta Tyjas serdecznie zaprasza.
Cieszę się, że dzięki kreatywności kierownictwa i pracowników Ośrodka Sportu i Rekreacji, rodzą się nowe pomysły, pojawiają się nowe oferty, które wynikają z potrzeb naszych mieszkańców i dostosowane są do różnych grup wiekowych, jak chociażby sekcje szachowa, tenisa stołowego, czy zajęć z szermierki. Dzięki takim działaniom chcemy zachęcić również mieszkańców gmin ościennych do skorzystania z naszej bogatej oferty.
Jestem wdzięczna, że pan burmistrz zaufał mi, dał „zielone światło” i pozwolił realizować przedstawioną na konkursie wizję rozwoju Ośrodka Sportu i Rekreacji, dzięki czemu, wspólnie z całą załogą, mogliśmy dokonać spektakularnych zmian, które cieszą oko naszych klientów, gości i przyjaciół. Dziękuję wszystkim, którzy nam pomogli w modernizacji ośrodka oraz zapewniam, że dzieci, młodzież i osoby dorosłe znajdą tutaj swoje miejsce. Zapraszamy do nas wirtualnie i w realu.
Rafał Banaszek
Zobaczcie jak było, a jak jest obecnie...