Grupa kilkudziesięciu morsów z Włoszczowy uczciła 29. finał WOŚP na Klekocie (fot. archiwum prywatne).

62,3 tysiąca złotych – to wynik trzech sztabów Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym powiecie

Ponad 62,3 tysiąca złotych zebrały na przełomie stycznia i lutego trzy sztaby Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w naszym powiecie, to jest Włoszczowa, Radków i Secemin. Do połowy lutego trwają jeszcze licytacje w Internecie i kwota może się zwiększyć.

31 stycznia odbył się w całym kraju 29. finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. W tym roku impreza była wyjątkowa, inna, niż wszystkie dotychczasowe. Koncert finałowy i licytacje przeniesiono do Internetu. Mimo to ludzi wielkiego serca nie brakowało.

Najwcześniej, bo już w sobotę, 30 grudnia zagrała orkiestra w Domu Kultury w Chlewicach, gdzie odbyły się występy lokalnych artystów bez udziału publiczności – zobacz. Chlewice wraz z Moskorzewem zebrały 2,6 tysiąca złotych. 

Orkiestrowe granie w gminie Włoszczowa rozpoczęła w niedzielne południe grupa kilkudziesięciu morsów na Klekocie – zobacz. Z powodu pandemii nie było tradycyjnej imprezy orkiestrowej we włoszczowskim Domu Kultury oraz innych miejscach w powiecie. Koncert w wykonaniu lokalnych artystów odbył się we Włoszczowie online – zobacz

Działał natomiast prężnie sztab w Domu Kultury, który przeliczał zawartość puszek, które dostarczali przez całą niedzielę dzielni wolontariusze. A tych wyszło na ulice miasta 48, którzy zebrali łącznie prawie 32 tysiące złotych.

Najskuteczniejszą wolontariuszką okazała się Zuzanna Warzyńska z włoszczowskiej “jedynki”, która zebrała do puszki ponad 2 tysiące złotych. Co ciekawe, to był jej debiut w WOŚP. Włoszczowski sztab wspierał przez cały czas burmistrz Grzegorz Dziubek – zobacz.

Wystawione były też cztery puszki stacjonarne – w Domu Kultury, na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym we Włoszczowie, w Zespole Przedszkolno-Szkolnym w Dobromierzu oraz w Gminnym Ośrodku Kultury w Chlewicach. Dochód z tych skarbon wyniósł przeszło 7,6 tysiąca złotych.  

Wszystkie licytacje WOŚP zostały w tym roku przeniesione do Internetu (cały czas odbywają się na portalu allegro). Jedną z ciekawszych aukcji jest na przykład wynajęcie na 5 godzin nowej sali kinowej wraz z obsługą techniczną i widownią na 50 miejsc w Domu Kultury – tutaj, czy kurs tańca dla narzeczonych z dyrektorem DK Sylwestrem Kowalskim.

Kto jeszcze nie zdążył nic kupić w Internecie, nic straconego, bowiem może to zrobić do 14 lutego. Akcję charytatywną można też wesprzeć, wpłacając dowolną kwotę do skarbonki wirtualnej, tak zwanej eSkarbonki, do której zebrano w dniu finału 1,3 tysiąca złotych.

WOŚP, jak co roku, zagrała też w Radkowie i Seceminie. Sztabowi w Radkowie pod wodzą Waldemara Równickiego, wspieranego przez 12 wolontariuszy udało się zebrać ponad 7,9 tysiąca złotych. Z kolei sztab działający przy Szkole Podstawowej imienia Jana Zawady w Seceminie, dla którego kwestowało 19 wolontariuszy, zgromadził przeszło 6,6 tysiąca.  

Mimo trudnego czasu mieszkańcy naszego powiatu pokazali wielkie serce. Kolejny finał WOŚP znów potwierdził, jak Polacy bardzo lubią wspierać największą akcję charytatywną w naszym kraju. W tym roku Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zbierała pieniądze na zakup najnowocześniejszego sprzętu dla dziecięcej laryngologii, otolaryngologii i diagnostyki głowy.

Podsumowanie WOŚP 2021
Miejscowości: Włoszczowa – 24 366 zł, Oleszno - 3 291,48 zł, Konieczno – 1 741,67 zł, Bebelno – 1 494,86 zł, Kurzelów – 1 053,30 zł, Radków – 7 917,70 zł, Secemin – 6 643,7 zł; puszki stacjonarne: Dom Kultury we Włoszczowie – 1 252,8 zł, Szpitalny Oddział Ratunkowy ZOZ Włoszczowa – 3 810,06 zł, Zespół Przedszkolno-Szkolny w Dobromierzu – 963,14 zł, Gminny Ośrodek Kultury w Chlewicach – 1 970,16 zł, Moskorzew – 700 zł; licytacja internetowa we Włoszczowie na dzień 4 lutego – 7 120,25 zł. Łącznie – 62 325,12 zł

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ