Wartę honorową przy pomniku na Pękowcu pełnili harcerze z Hufca Szczekocińsko-Włoszczowskiego ZHP.

Pierwsza od 25 lat podniosła uroczystość patriotyczna na Pękowcu. Władze województwa i kilku powiatów oddały hołd partyzantom Armii Krajowej

W ostatnią niedzielę września w Pękowcu, na obrzeżach powiatu włoszczowskiego i województwa świętokrzyskiego, w miejscu dawnego obozu i bunkrów partyzantów batalionu Las Armii Krajowej odbyła się duża uroczystość patriotyczna.

To było pierwsze od ćwierćwiecza tak podniosłe wydarzenie obchodzone w tym miejscu, które zbiegło się z 81. rocznicą powstania Podziemnego Państwa Polskiego. Spotkanie w lesie rozpoczęła msza święta polowa, którą sprawował dziekan dekanatu włoszczowskiego, ksiądz prałat Zygmunt Pawlik.

Na uroczystość przybyli parlamentarzyści, władze województwa świętokrzyskiego w osobach marszałka i wojewody, starostowie powiatów włoszczowskiego, jędrzejowskiego i koneckiego, burmistrzowie Włoszczowy i Koniecpola, wójtowie, leśnicy, harcerze, kombatanci oraz mieszkańcy. Przy pomniku na Pękowcu zgromadziło się kilkanaście pocztów sztandarowych. Nie mogło też zabraknąć pułkownika Zbigniewa Zielińskiego, byłego ministra, Honorowego Obywatela Włoszczowy, uczestnika walk w pobliskich lasach.

Po mszy świętej poświęcono krzyż i odsłonięto tablicę okolicznościową Lasów Państwowych, wniesioną przez leśników Nadleśnictwa Włoszczowa w hołdzie bohaterom wojny polsko-bolszewickiej 1920 roku. Po Apelu poległych kilkanaście delegacji złożyło kwiaty pod pomnikiem.

Następnie władze województwa wraz z posłem Krzysztofem Lipcem odznaczyły osiem osób medalem Pro Patria. Otrzymali je: Krystyna Woldańska, Dariusz Czechowski, Cezary Michalski, Rafał Pacanowski, Jan Skoczek, Helena Szklarz, Sławomir Szklarz i Rafał Żelichowski. W ostatniej części – artystycznej wystąpił włoszczowski muzyk Artur Frączek.

Imprezę patriotyczną na Pękowcu zorganizowali: starosta Dariusz Czechowski, prezes włoszczowskiego koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Teresa Monka oraz nadleśniczy Nadleśnictwa Włoszczowa Artur Ratusznik.

/RB/

 

 

UDOSTĘPNIJ