W minioną sobotę na włoszczowskim stadionie odbyła się duża uroczystość wojskowa (fot. Urząd Gminy Włoszczowa).

Wielka uroczystość wojskowa we Włoszczowie. Wojsko Obrony Terytorialnej złożyło po raz pierwszy przysięgę w naszym mieście

77 elewów, w tym 20 kobiet z 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej złożyło w minioną sobotę na włoszczowskim stadionie przysięgę na sztandar 2. Pułku Piechoty Legionów Armii Krajowej.

Uroczystość poprzedziła msza święta w sanktuarium błogosławionego księdza Józefa Pawłowskiego. Oprawę liturgiczną nabożeństwa przygotował chór kościoła garnizonowego z Kielc. Wydarzenie uświetniła asysta honorowa oraz orkiestra wojskowa z Radomia.

Słowo przysięgam stanowi ogromną wartość. Słowo przysięgam to odpowiedzialność i zobowiązanie. Wypowiedzenie słowa przysięgam przez żołnierza stanowi szczególną wartość. To zobowiązanie wobec ojczyzny, to odpowiedzialność za drugiego człowieka – mówił burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek.

Włodarz gminy przypomniał tradycje wojskowe i patriotyczne na ziemi włoszczowskiej od czasów hetmana Stefana Czarnieckiego, aż po obronę krzyża w szkole zawodowej.

Terytorialsom towarzyszyły w tym dniu ich rodziny, przedstawiciele służb mundurowych, parlamentarzyści (senator Jarosław Rusiecki, posłowie – Agata Wojtyszek, Krzysztof Lipiec, Piotr Wawrzyk i Bartłomiej Dorywalski). Poseł Lipiec przeczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego. Wojska Obrony Terytorialnej zostały powołane w 2017 roku. Była to już 8 przysięga tej formacji.

/RB/

UDOSTĘPNIJ