Zwycięzcy konkursu na najładniejszy wieniec – zespół ludowy Cyraneczka z Psar z władzami samorządowymi Powiatu Włoszczowskiego, Gminy Secemin, radną wojewódzką i starostami dożynkowymi.

Wieniec z Psar najładniejszy w powiecie włoszczowskim. Będzie reprezentował nasz powiat na dożynkach wojewódzkich w Tokarni

Wieniec zespołu ludowego Cyraneczka z Psar zajął pierwsze miejsce w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy 2024 w powiecie włoszczowskim. Będzie reprezentował nasz powiat na dożynkach wojewódzkich w Tokarni 8 września.

Konkurs rozstrzygnięto po uroczystej, polowej mszy świętej w intencji rolników z całego powiatu, którą 1 września odprawiło w koncelebrze na placu kościelnym trzech księży pod przewodnictwem nowego dziekana dekanatu włoszczowskiego, księdza kanonika Leszka Dziwosza. Homilią wygłosił rozpoczynający właśnie posługę kapłańską 1 września nowy proboszcz parafii pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, ksiądz Marcin Rokita.

O żadnym innym warsztacie pracy nie można powiedzieć tego samego, co o warsztacie pracy rolnika. Każda praca jest trudna, lekarza, nauczyciela, inżyniera, ale praca rolnika jest wyjątkowo trudna. Potrzebne jest w niej bowiem boże błogosławieństwo. Cóż z tego, drogi gospodarzu, że będziesz miał najlepsze maszyny do uprawy ziemi, że pole obrodzi, jeżeli przez swoją pracę nie będziesz oddawał czci i chwały Bogu. Dziś nie wolno nam zapomnieć o miłości do matki ziemi. Trzeba nam na nowo odnowić miłość do ziemi, jako naszej matki, do naszej ojcowizny. Kochać ziemię matkę to nie pozwolić, aby burzono porządek natury. Przez swoją pracę rolnik ma strzec porządku natury, bowiem jest dzierżawcą ziemi, którą daje mu Bóg – mówił w homilii nowy proboszcz włoszczowskiej parafii, ksiądz  Marcin Rokita.

Po uroczystej mszy ogłoszono wyniki konkursu na najładniejszy wieniec dożynkowy w powiecie. Wygrało dzieło zespołu ludowego Cyraneczka z Psar, którego twórcy otrzymali w nagrodę czek na 1000 złotych od starosty włoszczowskiego Dariusza Czechowskiego. Drugie miejsce zajął wieniec Koła Gospodyń Wiejskich Bebelanki z Bebelna (nagroda – 800 złotych), a trzecie zespół ludowy Moskorzewianie z Moskorzewa (nagroda – 700 zł). Trzy pozostałe gminne delegacje wieńcowe (KGW Ale Babki z Komparzowa, Krasockie Babki z Krasocina i KGW z Bałkowa) nagrodzono czekami w kwocie 500 złotych za udział w konkursie.

Przypomnijmy, że tegoroczne XXI Dożynki Powiatu Włoszczowskiego zostały odwołane przez Zarząd Powiatu z uwagi na trudną sytuację rolników z gmin Moskorzew i Radków, którzy ponieśli duże straty w uprawach po nawalnym deszczu i gradobiciu 14 lipca. Dlatego dożynki powiatowe ograniczono w tym roku jedynie do mszy świętej i konkursu wieńców.

Funkcję starostów dożynkowym pełnili Dominika Bryła z Chlewic i Grzegorz Hart z Żelisławic, którzy – zgodnie z obyczajem – przekazali bochen chleba władzom Powiatu – staroście Dariuszowi Czechowskiemu i przewodniczącemu Rady Powiatu Zbigniewowi Matyśkiewiczowi.

Warto wspomnieć, że przed i po mszy znane mieszkanki gminy Moskorzew z przewodniczącą Rady Gminy Leną Nowak na czele zbierały datki do puszek dla poszkodowanych w lipcowej nawałnicy rolników. Kwesta odbyła się pod patronatem Fundacji Jesteśmy Blisko z Włoszczowy. Była to ostatnia zbiórka na dożynkach. Wkrótce podsumowanie całej akcji.  

/RB/

UDOSTĘPNIJ