Dożynki powiatowe w Lipiu odwiedziły tłumy osób. Żar lał się z nieba.

Setki osób na największych dożynkach w Lipiu. Wieniec z Moskorzewa najładniejszy w powiecie włoszczowskim (zobacz wideo)

Wieniec autorstwa Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa będzie reprezentował powiat włoszczowski na dożynkach wojewódzkich w Opatowie w przyszłą niedzielę. Jedną z największych atrakcji powiatowego święta plonów był pokaz zmłócenia zboża dawną młockarnią.

W upalną niedzielę, 1 września na obiekcie sportowym w Lipiu koło Krasocina odbyły się ostatnie i największe w tym roku dożynki na ziemi włoszczowskiej – świętowali rolnicy z całego powiatu.

Część oficjalną poprzedziła msza święta dziękczynna w krasocińskim kościele. Następnie długi, barwny korowód udał się na obiekt sportowy do sąsiedniej miejscowości Lipie.

Na imprezę przybyli parlamentarzyści (posłowie Michał Cieślak i Krzysztof Lipiec oraz senator Jacek Włosowicz), wicewojewoda świętokrzyski Bartłomiej Dorywalski, radni wojewódzcy, włodarze powiatu i wszystkich gmin. Na dożynkach bawiły się tłumy mieszkańców i gości.

Na początku krótki występ dali gospodarze – Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Krasocina wraz z grupą taneczną Aplauz. Następnie przystąpiono do ceremonii ośpiewania i przekazania sześciu wieńców dożynkowych włodarzom gmin i powiatu.

Po przekazaniu wieńców starostowie dożynek – Bożena Bomba z Łachowa i Rafał Lichosik z Chotowa przekazali władzom powiatu i gminy Krasocin bochen chleba, prosząc, żeby włodarze dzielili go sprawiedliwie, aby nikomu nie zabrakło. Władze obiecały, że tak się stanie i wręczyły starostom vouchery o wartości 300 złotych każdy.

Podczas imprezy ogłoszono wyniki konkursu Piękna i bezpieczna zagroda – przyjazna środowisku. Wygrało gospodarstwo Klaudii Oracz z Oleszna. Dziewięciu rolnikom wręczono odznaki honorowe Zasłużony dla rolnictwa. Przekazano też dyplomy i puchary laureatom plebiscytu Świętokrzyski rolnik roku 2019. Otrzymali je Stanisław Wojciechowski z Komparzowa i Adam Świtała z Knapówki.

Punktem kulminacyjnym był wybór najładniejszego wieńca dożynek powiatowych 2019. Pierwsze miejsce i nagrodę w wysokości 700 złotych zdobyło dzieło Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa. Wszystkie pozostałe grupy wieńcowe otrzymały po 300 złotych za udział w konkursie. Taką samą nagrodę dostały też od wójta Krasocina wszystkie sołectwa z gminy, które przygotowały swoje wieńce (było ich razem z koszami aż 21).

Po części oficjalnej rozpoczął się blok artystyczny, podczas którego wystąpiły lokalne zespoły ludowe (każdy za swój występ otrzymał od organizatorów voucher o wartości 100 złotych). Gwiazdą wieczoru był zespół disco-polo Iness. Dożynki powiatowe 2019 zakończyła dyskoteka pod gwiazdami.

Podczas dożynek powiatu można było odwiedzić wiele stoisk promocyjnych i rolniczych z wiejskim jadłem. Jednak największą atrakcją był pokaz zmłócenia zboża dawną młockarnią w wykonaniu mieszkańców miejscowości Dąbrówki.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ