Wieniec przygotowany przez zespół ludowy Cyraneczka z Psar wygrał konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy podczas gminnego Święta Plonów w Seceminie 24 sierpnia. Będzie on reprezentował gminę w powiatowym konkursie we Włoszczowie 1 września.
Uroczyste zakończenie żniw w gminie Secemin rozpoczęła msza święta w intencji rolników, odprawiona w kościele parafialnym pod przewodnictwem pochodzącego z Secemina księdza dziekana Leszka Sikorskiego, proboszcza parafii Bodzentyn w koncelebrze z miejscowym proboszczem Piotrem Szpyrką. Po nabożeństwie barwny korowód prowadzony przez orkiestrę dętą z Nakła udał się na plac dożynkowy na stadionie.
Tutaj gości powitali prowadząca uroczystość Joanna Barcińska, kierownik Urzędu Stanu Cywilnego wraz z gospodarzem dożynek, wójtem gminy Tadeuszem Piekarskim.
Obchodzimy dzisiaj święto plonów naszej ziemi. Jest to jeden z najpiękniejszych dni w roku każdego rolnika. To radość i odpoczynek po ciężkiej pracy. Dożynki to nasza najpiękniejsza narodowa tradycja. Życzę wam, drodzy rolnicy, aby z roku na rok wasze plony były coraz obfitsze, by dawały wam jak najwięcej radości, a na waszych stołach nigdy nie zabrakło tego najważniejszego symbolu dożynek – chleba – mówił wójt Tadeusz Piekarski.
Następnie rozpoczęła się część obrzędowa Święta Plonów. Na początku, zgodnie z obyczajem, starostowie dożynkowi – Ewa Lis z Brzozowy i Wojciech Gosek z Secemina – przekazali wójtowi Tadeuszowi Piekarskiemu i przewodniczącemu Rady Gminy Dariuszowi Janusowi bochen chleba, upieczony z tegorocznych zbiorów. Wójt obiecał dzielić go sprawiedliwie dla mieszkańców.
W dalszej kolejności odbył się ceremoniał ośpiewania i przekazania władzom gminy wieńców dożynkowych, przyniesionych przez delegacje. Wykonali je mieszkańcy sześciu sołectw: Secemin, Żelisławice, Wola Czaryska, Psary, Wałkonowy Dolne i Marchocice. W konkursie na najładniejszy wieniec wygrało dzieło zespołu ludowego Cyraneczka z Psar, którego twórcy otrzymali od wójta nagrodę pieniężną w wysokości 1000 złotych.
Zwycięski wieniec z Psar będzie reprezentował gminę Secemin w konkursie powiatowym we Włoszczowie 1 września. Wszystkie pozostałe delegacje wieńcowe otrzymały od wójta czeki na kwotę 700 złotych za udział w konkursie. Jeden z wieńców – od KGW Przepióreczka z Żelisławic – odebrał goszczący na secemińskiej ziemi po raz pierwszy wicewojewoda świętokrzyski Michał Skotnicki.
Po części obrzędowej rozpoczął się blok artystyczny, w którym jako pierwsza wystąpiła na dożynkowej scenie orkiestra dęta Ochotniczej Straży Pożarnej z Nakła. Następnie – w ramach podziękowania za pomoc rolnikom z gminy Moskorzew – gościnnie zaśpiewało Koło Gospodyń wiejskich Cyganeczki z Tarnawej-Góry. Po nich umiejętności wokalne zaprezentowały trzy lokalne zespoły ludowe: Cyraneczka z Psar, Złoty Kłos z Secemina oraz Przepióreczka z Żelisławiczek.
Gwiazdą wieczoru była legenda muzyki disco polo, jeden z najpopularniejszych zespołów polskiej muzyki tanecznej – Bayer Full, który ściągnął tłumy fanów do Secemina. Koncert zespołu Sławomira Świerzyńskiego poprzedził występ nowej wokalistki na rynku muzyki disco dance – Roxaok. Na koniec dla wszystkich odbyła się zabawa pod gwiazdami z zespołem Regent Dance.
Tegorocznym dożynkom w Seceminie towarzyszyła akcja honorowego oddawania krwi pod hasłem „Krew Darem Życia ”, zorganizowana pod patronatem Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Kielcach (krew oddało w Urzędzie Gminy ponad 30 osób). Z kolei pod patronatem Fundacji Jesteśmy Blisko z Włoszczowy Rada Gminy Secemin zorganizowała na dożynkach zbiórkę pieniędzy dla rolników z sąsiedniej gminy Moskorzew. Zebrali oni do puszek ponad 6 tysięcy złotych.
Goszczący na dożynkach wójt Moskorzewa Marcin Wiekiera przypomniał, że pierwsza pomoc rzeczowa w postaci przekazanego zboża, jaka dotarła do rolników z jego gminy, pochodziła właśnie z Bichniowa, za co podziękował secemińskim rolnikom.
/RB/