- Będziemy silni na świecie i w Europie tylko wtedy, jeśli będziemy respektować konstytucję obowiązującą – mówił podniesionym głosem burmistrz Grzegorz Dziubek, trzymając w ręku druk konstytucji RP.

Włoszczowa uczciła 231. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Mocne słowa burmistrza przy Pomniku Niepodległości

3 maja, po trzech latach przerwy spowodowanej pandemią, odbyły się we Włoszczowie uroczyste obchody 231. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dopisała słoneczna pogoda i wysoka frekwencja.

Uroczystość patriotyczną rozpoczęła msza święta za ojczyznę, odprawiona w kościele parafialnym pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Modlitwie przewodniczył ksiądz doktor Mirosław Cisowski, rzecznik Kurii Diecezjalnej w Kielcach.

Następnie pochód z ponad 20 pocztami sztandarowymi udał się Placem Wolności i ulicą Żwirki pod Pomnik Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja.

Podczas przemarszu przygrywała Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Domu Kultury pod batutą Michała Dudkiewicza. Uczniowie włoszczowskiej „jedynki” nieśli wielką flagę narodową.

W obchodach święta państwowego wzięli udział dwaj posłowie – Krzysztof Lipiec i Bartłomiej Dorywalski, władze samorządowe powiatu, gminy, służby mundurowe, kombatanci, harcerze, reprezentacje szkół i zakładów pracy oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.

Dowódcą uroczystości był Norbert Celebański, komendant miejsko-gminny Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP we Włoszczowie. 

Pod dotarciu pod pomnik orkiestra odegrała hymn Polski. Następnie głos zabrał gospodarz miasta, burmistrz Grzegorz Dziubek.

Uchwalona ponad ćwierć wieku temu konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej zapewne nie jest pozbawiona mankamentów, ale jest dokumentem, który stanowi najważniejsze prawo w Polsce. Dzisiaj, jeżeli mówimy o patriotyzmie, jeżeli mówimy o przywiązaniu do wolności, to przede wszystkim ten dokument powinniśmy szanować, respektować. Będziemy silni na świecie i w Europie tylko wtedy, jeśli będziemy respektować konstytucję obowiązującą – mówił podniesionym głosem Grzegorz Dziubek, trzymając w ręku druk ustawy zasadniczej.

Burmistrz przypomniał również, że majowe święta to także 18. rocznica wstąpienia Polski do Unii Europejskiej.

Co by było, gdybyśmy w obliczu wojny za naszą wschodnią granicą nie byli członkami Unii Europejskiej i NATO, jakie byłoby nasze miejsce i przyszłość naszych dzieci? – pytał retorycznie Grzegorz Dziubek, dziękując jednocześnie Polakom za solidarność z Ukraińcami.

Po burmistrzu głos zabrali dwaj parlamentarzyści. Poseł Lipiec tłumaczył, że konstytucja nie jest po to, aby obnosić się z nią na manifestacjach.

Każdy Polak konstytucję winien mieć w sercu i umyśle i według tej konstytucji postępować – twierdził Krzysztof Lipiec

Poseł Dorywalski dziękował mieszkańcom za pomoc ukraińskim uchodźcom i zaapelował o jedność wszystkich w sprawie sytuacji na Ukrainie.

Jeden z prezydentów Stanów Zjednoczonych powiedział, że ludzkość musi położyć kres wojnie, bo jeżeli nie położy, to wojna położy kres ludzkości. Ja wierzę w to, że wszyscy, wspólnie przeciwstawimy się temu złu i wojnie – mówił Bartłomiej Dorywalski.

Po przemówieniach okolicznościowych delegacje złożyły wiązanki kwiatów przy pomniku. Obchody 231. rocznicy Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie zakończyło odegranie „Roty” przez orkiestrę.

Warto przypomnieć, że ostatnie uroczystości patriotyczne w takiej oprawie miały miejsce w naszym mieście 3 maja 2019 roku.

/RB/

UDOSTĘPNIJ