Delegacja z Włoszczowy sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie (fot. ZS nr 3).

Włoszczowski „Staszic” otrzymał Nagrodę imienia biskupa Romana Andrzejewskiego za strajk w obronie krzyży 40 lat temu

29 lutego Zespół Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica we Włoszczowie otrzymał Nagrodę imienia księdza biskupa Romana Andrzejewskiego za 2023 rok.

Wyróżnienie wręczono w sali obrad plenarnych Konferencji Episkopatu Polski w Warszawie. Delegacji szkolnej ze „Staszica” towarzyszyli w tym ważnym wydarzeniu między innymi władze Powiatu Włoszczowskiego na czele ze starostą Dariuszem Czechowskim, dziekan dekanatu włoszczowskiego ksiądz prałat Zygmunt Pawlik, wizytator Kuratorium Oświaty Sławomir Krzysztofik oraz uczestnicy strajku szkolnego z 1984 roku.

To prestiżowe wyróżnienie włoszczowska szkoła otrzymała za bezprecedensowy strajk w obronie krzyża, który odbył się w jej murach 40 lat temu.  Został on uznany za przykład „odwagi w walce o wolność wyznawania wiary, o honor i godność młodych ludzi”.

Nagrodę wręczył przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki. Odbierając nagrodę dyrektor szkoły Mariola Koza zwróciła uwagę na fakt, że krzyże do włoszczowskiego “Staszica” wróciły po 1989 roku i wiszą w salach lekcyjnych do dziś, a młodzież odnosi się do nich z wielkim szacunkiem i miłością. 

Minister z Kancelarii Prezydenta RP Wojciech Kolarski odczytał list od głowy państwa Andrzeja Dudy, w którym zaakcentował, że włoszczowska młodzież była częścią oporu przeciwko komunistycznej władzy.  List do uczestników uroczystości wystosował również Czesław Siekierski, minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Na zakończenie uroczystości uczniowie „Staszica” zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, przygotowany przez historyków szkoły. Młodzież przypomniała wydarzenia z grudnia 1984 roku oraz konsekwencje, jakie ponieśli walczący o krzyże i wspierający ich księża – Marek Łabuda i Andrzej Wilczyński.

Dyrekcja Zespołu Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica już dziś zaprasza na uroczyste obchody 40. rocznicy strajku o krzyże, które odbędą się pod koniec roku, 13 grudnia.

/RB/

UDOSTĘPNIJ