Od 9 listopada Szpital imienia Jana Pawła II we Włoszczowie został przekształcony w jednoimienny i przystosowany jedynie do leczenia osób zakażonych koronawirusem. Jak działa w nowej rzeczywistości po tygodniu czasu?
Na dzień dzisiejszy mamy niespełna 60 pacjentów. Jesteśmy gotowi do przyjęcia kolejnych – w tym celu będziemy rozszerzać ilość łóżek. Na razie wszystko jest pod kontrolą. Nie mamy problemów z brakiem personelu przy takiej ilości łóżek. Ważne, że mamy ciągłość pracy. Nasz personel, lekarze i pielęgniarki nie szczędzi sił, by pomóc chorym. Cały czas trwają prace, aby jeszcze bardziej usprawnić pracę szpitala. Mamy już blisko 100 stanowisk tlenowych, ciągle jednak pracujemy nad tym, aby zwiększyć ich liczbę.
Zgodnie z decyzją wojewody świętokrzyskiego z 30 października włoszczowski szpital miał zapewnić docelowo 167 łóżek, w tym 5 łóżek intensywnej terapii z kardiomonitorem oraz z możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej. Dyrektor szpitala zwrócił się do wojewody o zmniejszenie tej liczby do 152 łóżek, w tym 10 tak zwanych respiratorowych. Wojewoda zgodził się, wydając nową decyzję 17 listopada.
Jak informuje dyrektor Krupa, na oddziały szpitalne przyjmowani są obecnie pacjenci wyłącznie w trybie planowym ze skierowaniem oraz dokumentem potwierdzającym dodatni wynik badań na obecność koronawirusa za pomocą badania PCR lub szybkiego testu antygenowego firmy Abbott.
Warunkiem koniecznym przyjęcia do szpitala jest również ustalenie terminu przyjęcia z lekarzem koordynującym (telefon 41-38 83 811) lub poprzez rezerwację miejsca w systemie ELC (system rezerwacyjny łóżek szpitalnych). Istnieje też możliwość skierowania pacjenta przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.
W dalszym ciągu, na dotychczasowych zasadach udzielane są świadczenia dla pacjentów niezakażonych koronawirusem w ramach poradni specjalistycznych, nocnej i świątecznej opieki medycznej, podstawowej opieki zdrowotnej, działalności hospicjum, rehabilitacji dziennej, działu fizjoterapii oraz programów lekowych.
W celu ustalenia wizyty trzeba się wcześniej kontaktować pod numerami telefonów: rejestracja ogólna – 41-38 83 766, Podstawowa Opieka Zdrowotna (POZ) – 41-38 83 712, 41-38 83 746, 795 090 306, Nocna i Świąteczna Opieka Medyczna – 41-38 83 712, programy lekowe – 41-38 83 711.
I jeszcze jedna ważna informacja. Pacjenci niecovidowi z powiatu włoszczowskiego, którzy wymagają hospitalizacji lub pomocy w stanach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym, muszą niestety korzystać z sąsiednich szpitali, przede wszystkim placówki w Końskich, gdyż wszystkie oddziały szpitalne we Włoszczowie przestały funkcjonować po 9 listopada.
Rafał Banaszek