Szpital we Włoszczowie przestaje leczyć zakażonych koronawirusem (fot. ZOZ Włoszczowa).

Włoszczowski szpital walczy z koronawirusem. Przybywa pacjentów na oddziałach. Obecnie zajęte są prawie wszystkie łóżka

Od 25 listopada do odwołania Szpital Powiatowy imienia Jana Pawła II we Włoszczowie znów zaczął leczyć zakażonych na koronawirusa. Na potrzeby pacjentów covidowych zajętych jest obecnie około 50 łóżek.

Przypomnijmy. 23 listopada wojewoda świętokrzyski Zbigniew Koniusz polecił dyrektorowi włoszczowskiego szpitala, aby przygotował na oddziale wewnętrznym II 22 łóżka, 4 dodatkowe na oddziale intensywnej opieki medycznej z kardiomonitorem, możliwością prowadzenia tlenoterapii i wentylacji mechanicznej oraz 3 tak zwane łóżka buforowe dla pacjentów z podejrzeniem zakażenia.

7 grudnia, z uwagi na ciągły wzrost zakażeń na Covid-19 w regionie, wojewoda wydał nową decyzję w tej sprawie. Nasz szpital musiał zapewnić od 8 grudnia do odwołania 22 łóżka covidowe na oddziale wewnętrznym II, 20 kolejnych łóżek na oddziale pediatrycznym oraz 4 łóżka na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii. W połowie grudnia zajęte były 44 łóżka covidowe na 46 wszystkich.

Mamy sporo ciężkich przypadków, głównie wśród osób, które się nie zaszczepiły. Niestety, niektórzy przegrywają walkę z Covid-19. Pacjenci, których stan zdrowia się poprawił, na bieżąco są wypisywani do domów – opowiada dyrektor placówki Rafał Krupa.

W szpitalu działają wszystkie oddziały, oprócz pediatrycznego, który w całości przeznaczony jest dla pacjentów zakażonych koronawirusem. Prowadzone są operacje i zabiegi oraz leczeni pacjenci z innymi schorzeniami niż Covid-19.

W podstawowej opiece zdrowotnej szpitala cały czas trwają szczepienia.

W podstawowej opiece zdrowotnej cały czas trwają szczepienia – chętnych jest bardzo dużo. Warto też dodać, że przy szpitalu można wykonać test na koronawirusa – działa tutaj punkt pobrań. 13 grudnia pojawił się przy tym punkcie specjalistyczny namiot dla oczekujących na wymaz.

Ale to nie jedyna pomoc dla naszego szpitala w walce z koronawirusem. 16 grudnia ZOZ Włoszczowa otrzymał od wojewody 8 specjalistycznych aparatów do tlenoterapii o wartości ponad 135 tysięcy złotych. Jak twierdzi dyrekcja – to duże wsparcie, które pozwoli na szybszy powrót do zdrowia pacjentów covidowych.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ