To najnowsze rondo we Włoszczowie, u zbiegu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego będzie Rondem Wincentego Jaszewskiego, pierwszego burmistrza miasta.

Ronda we Włoszczowie będą miały nazwy – 29 marca zdecydowali o tym radni miejscy. Na swojego patrona czeka rondo przed Łachowem

Włoszczowskie ronda, które powstały w ostatnim czasie w związku z budową obwodnicy miasta oraz modernizacją ważnych skrzyżowań, będą miały swoich patronów. Jakich?

Mają przypominać osoby zasłużone dla Włoszczowy oraz ważne wydarzenia. Taką inicjatywę wyrazili mieszkańcy i radni, którzy 29 marca na sesji zdecydowali ostatecznie o nazwach rond w mieście.

I tak, pierwsze rondo wjazdowe do Włoszczowy od strony Kielc, na skrzyżowaniu obwodnicy z ulicą Partyzantów na Belinie będzie nosić nazwę 100-lecia Niepodległości Polski. Kolejne na trasie obwodnicy rondo – na skrzyżowaniu z ulicą Jędrzejowską będzie Rondem Wolontariatu i ma być hołdem dla stowarzyszeń, fundacji i organizacji pozarządowych.

Trzecie skrzyżowanie o ruchu okrężnym, które wybudowano na trasie obwodnicy przy ulicy Czarnieckiego, będzie nosić nazwę hetmana Stefana Czarnieckiego, urodzonego w pobliskiej Czarncy jednego z najwybitniejszych polskich dowódców wojskowych, z którego słynie ziemia włoszczowska.

Rodo kończące pierwszy etap obwodnicy – na skrzyżowaniu z ulicą Koniecpolską przed Łachowem na razie nie będzie miało nazwy. Powodem, jak podaje włoszczowski magistrat, jest planowany drugi etap budowy obwodnicy miasta, który zacznie się właśnie od tego skrzyżowania.

Swoje imiona zyskają też trzy kolejne ronda w mieście. I tak, u zbiegu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego będzie Rondo Wincentego Jaszewskiego, pierwszego burmistrza miasta i Honorowego Obywatela Włoszczowy.

Skrzyżowanie ulic Koniecpolskiej i Głowackiego będzie dedykowane Michałowi Otawskiemu, założycielowi Związku Nauczycielstwa Polskiego w mieście.

Ostatnie rondo u zbiegu ulic Jędrzejowskiej i Wschodniej będzie miało za patrona ród Szafrańców, XVI-wiecznych właścicieli dóbr Włoszczowy, którzy uzyskali dla niej prawa miejskie od króla Zygmunta Starego.

/RB/

UDOSTĘPNIJ