Absolwenci piątej klasy Technikum numer 1 w Zespole Szkół numer 2 we Włoszczowie zajęli pierwsze miejsce w województwie, jeśli chodzi o wyniki z egzaminu maturalnego (fot. ZS nr 2)

Wyniki matury 2024 w powiecie włoszczowskim. Technikum z “Czarnieckiego” na pierwszym miejscu w województwie świętokrzyskim

93,93 procent – tyle wyniosła średnia zdawalność matury 2024 w powiecie włoszczowskim w trzech szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat. Technikum z „Czarnieckiego” zajęło pierwsze miejsce w województwie świętokrzyskim w tej kategorii szkół, jeśli chodzi o wyniki egzaminu.

9 lipca Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Łodzi opublikowała wyniki tegorocznych matur. Po raz kolejny bardzo dobrze wypadły włoszczowskie szkoły, zarówno pod względem zdawalności, jak i średnich wyników osiągniętych na egzaminie.

W powiecie włoszczowskim do egzaminu dojrzałości podeszło w maju 346 absolwentów trzech szkół ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat, z czego zdało 325, nie zdało 21 (18 będzie mogło przystąpić do egzaminu poprawkowego). Średnia zdawalność wyniosła zatem 93,93 procent i była niższa o ponad 3% od ubiegłorocznej.

Na pierwszym miejscu w powiecie, jeśli chodzi o średni wynik matury z przedmiotów obowiązkowych, uplasowało się tradycyjnie I Liceum Ogólnokształcące imienia generała Władysława Sikorskiego.

Z trzech przedmiotów obowiązkowych uczniowie „Sikorskiego” napisali egzaminy średnio na 79,67 procent (64% – język polski, 88% – matematyka, 87% – język angielski). Egzamin pisało tutaj 114 licealistów, zdało 113 (zdawalność wyniosła 99%).

Na drugim miejscu w powiecie pod względem wyników matur, niewiele ustępując “Sikorskiemu”, znalazło się Technikum numer 1 w Zespole Szkół numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego. Co ciekawe, zdali tutaj wszyscy absolwenci – 26 osób.

Średni wynik z przedmiotów obowiązkowych okazał się w technikum zdecydowanie lepszy, niż rok temu i wyniósł tutaj aż 78,33 procent (65% – język polski, 82% – matematyka, 88% – język angielski). Pod tym względem włoszczowskie technikum zajęło pierwsze miejsce w województwie wśród tego typu szkół średnich.

O ile technikum „Czarnieckiego” wypadło rewelacyjnie, o tyle w liceum poszło kiepsko. Nie zdało tutaj aż 15 uczniów na 79 piszących po raz pierwszy (rok temu tylko jedna osoba), co zdecydowanie wpłynęło na obniżony średni wynik całego Zespołu Szkół nr 2. Maturę zdało w “Czarnieckim” 90 osób na 105 wszystkich (zdawalność – 85,7%). Przypomnijmy, że rok temu egzamin w II LO zaliczyło 96,6% absolwentów.

Podium w powiecie włoszczowskim zamyka w tym roku III Liceum Ogólnokształcące z Oddziałami Integracyjnymi w Zespole Szkół numer 3 imienia Stanisława Staszica.

Licealiści ze „Staszica” napisali egzaminy średnio na 66,67 procent (54% – język polski, 73% – matematyka, 73% – język angielski). Podobnie, jak rok temu, nie zdała tutaj tylko jedna osoba. Egzamin pisało 28 uczniów, z czego zaliczyło go 27 (zdawalność – 96,4 procent).

Jeśli chodzi o cały Zespół Szkół nr 3, do matury przystąpiło w tym roku 127 absolwentów, z czego zdało 122, nie zdało 5 (zdawalność wyniosła 96%). To nieznacznie lepszy wynik od ubiegłorocznego.

/RB/

Komentarz eksperta

Dr Robert Ślęzak, kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego we Włoszczowie:

- Zdawalność egzaminów z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym w szkołach prowadzonych przez Powiat Włoszczowski regularnie kształtuje się powyżej średnich zarówno w odniesieniu do województwa świętokrzyskiego jak i całego kraju. W szczególności należy natomiast zwrócić uwagę na znakomite wyniki tegorocznych maturzystów z I Liceum Ogólnokształcącego imienia generała Władysława Sikorskiego, zwłaszcza z egzaminów zdawanych na poziomie rozszerzonym, na przykład z języka angielskiego, fizyki, biologii, chemii, matematyki i historii, co powoduje, że nadal plasuje się ono w gronie najlepszych szkół tego typu w województwie świętokrzyskim. Gratuluję również tegorocznym absolwentom Technikum numer 1 w Zespole Szkół numer 2 imienia hetmana Stefana Czarnieckiego, gdzie zdawalność na egzaminach na poziomie podstawowym wyniosła 100 procent.
UDOSTĘPNIJ