Uczestnicy biesiady w Januszewicach z zaproszonymi gośćmi.

Zabawa w Januszewicach na 300 osób. Takiej imprezy ta miejscowość jeszcze nie widziała. Zobaczcie wideo

W sobotę, 24 sierpnia przy remizie strażackiej w Januszewicach odbył się pierwszy w powiecie pokaz dawnych zajęć i obyczajów na wsiach, zorganizowany z tak dużym rozmachem. Przybyło około 300 osób oraz najważniejsi politycy Prawa i Sprawiedliwości w regionie.

Podczas imprezy o nazwie „Przypomnijmy młodym co ich pradziad robił” odbył się pokaz szatkowania i kiszenia kapusty, młócenia cepami, robienia masła, czy darcia pierza. Czynności te demonstrowali między innymi znani parlamentarzyści i samorządowcy. Ubawu było co niemiara.

Na imprezę do Januszewic przybyli poseł Michał Cieślak, senator Jacek Włosowicz, wicemarszałek województwa świętokrzyskiego Renata Janik, radny wojewódzki Artur Konarski, władze samorządowe powiatu włoszczowskiego i gminy Kluczewsko.

Podczas imprezy rozstrzygnięto konkurs na potrawę staropolską, który wygrała kapusta z grochem autorstwa miejscowego Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Januszewice.

Na koniec zorganizowano wspólną biesiadę i zabawę taneczną. Uczestnikom przygrywała między innymi Powiatowa Kapela Włoszczowska. Impreza była otwarta dla wszystkich. Każdy mógł zasiąść przy stole i skosztować dawnego wiejskiego jadła. 

Festyn w Januszewicach zorganizowali miejscowi strażacy wspólnie z zaprzyjaźnionymi druhami z Włoszczowy oraz władze powiatu włoszczowskiego. Imprezę prowadziła mieszkanka Januszewic, członek Zarządu Powiatu Małgorzata Gusta, która zadbała o prawdziwą integrację pokoleń.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ