W pozyskaniu dotacji z ministerstwa pomaga gminie Moskorzew poseł Bartłomiej Dorywalski (na zdjęciu z wójtem Andrzejem Walaskiem).

Zabytkowy „murowaniec” w Moskorzewie zostanie wyremontowany. Jest pozwolenie na budowę. Gmina czeka teraz na dofinansowanie

13 kwietnia, po wielu latach starań, gmina Moskorzew otrzymała decyzję starosty włoszczowskiego pozwalającą na przeprowadzenie prac remontowych (w tym wykonanie instalacji elektrycznej) oraz odtworzenie pierwotnego stanu tak zwanego „murowańca”, pochodzącego z drugiej połowy XVI wieku.

Pozwolenie na budowę wydane przez Starostwo Powiatowe daje gminie Moskorzew zielone światło do przeprowadzenia gruntownego remontu tego zabytku, który w ostatnich latach bardzo podupadł.

Pozwolenie na budowę udzielone gminie Moskorzew przez starostę włoszczowskiego.

Zabytkowy obiekt od ponad 30 lat jest nieużytkowany z uwagi na brak środków finansowych na jego renowację. Stan techniczny budynku jest zły. Pokrycie dachowe z gontu jest niemal całkowicie zniszczone, komin w stanie destrukcji, stolarka okienna i drzwiowa zniszczona, niekompletne schody, zniszczony drewniany parkiet, mury zewnętrzne mają widoczne spękania i ubytki budulca, jest też pęknięte nadproże nad wejściem do piwnicy, grożące jej zawaleniem – opowiada wójt gminy Andrzej Walasek.

Murowaniec stanowi własność gminy i został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych. Według Narodowego Instytutu Dziedzictwa jest to budynek gospodarczy (spichlerz) z XVI wieku, były zbór ariański, znajdujący się na terenie dawnego folwarku dworu Potockich z XVIII wieku.

Ten charakterystyczny budynek wzniesiony z czerwonej cegły powstał z inicjatywy Hieronima Moskorzewskiego – teologa, kaznodziei i propagatora arianizmu, czołowego działacza braci polskich.

Remont moskorzewskiego zabytku ma kosztować ponad 800 tysięcy złotych. 31 marca gmina Moskorzew złożyła wniosek do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o dofinansowanie z programu „Ochrona zabytków” w kwocie 600 tysięcy złotych.

Jeśli samorząd pozyska dotację z budżetu państwa, renowacja „murowańca” rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa 2 lata. Warto nadmienić, że gmina złożyła też wnioski o dofinansowanie do innych rządowych programów.

Wójt gminy Andrzej Walasek mówi, że po odtworzeniu stanu pierwotnego budynku spichlerza będzie on ogólnodostępny dla mieszkańców i turystów.

Będziemy chcieli stworzyć w nim przestrzeń ekspozycyjną, która odtworzy historyczny obraz życia lokalnej społeczności – twierdzi Andrzej Walasek.

/RB/

UDOSTĘPNIJ