Z powodu zagrożenia koronawirusem są zamknięte wszystkie szkoły w powiecie włoszczowskim.

Zamknięte szkoły. Zawieszone kursy autobusów. Puste półki w dużych sklepach… Trudne życie w czasach zarazy

11 marca premier Mateusz Morawiecki ogłosił, że ze względu na duże ryzyko zarażenia koronawirusem, od poniedziałku 16 marca w całej Polsce zostaną zamknięte wszystkie placówki oświatowe, to jest żłobki, przedszkola, szkoły i uczelnie wyższe.

Placówki te miały być nieczynne przez dwa najbliższe tygodnie, to jest do 25 marca. jednak 20 marca przedłużono kwarantannę do Świąt Wielkanocnych. Lekcji nie było już właściwie od 12 marca.

Rząd zdecydował również o zamknięciu od 12 marca na dwa tygodnie bibliotek, świetlic, teatrów, kin, muzeów i wszystkich pozostałych ośrodków kultury.

Wszystkie zajęcia, jak i wydarzenia artystyczne czy seanse filmowe, które odbywają się w kinie Muza, Domu Kultury i filiach tej placówki oraz Bibliotece Publicznej we Włoszczowie zostają zawieszone, a te instytucje zamknięte na dwa tygodnie. Widzom, którzy już zakupili bilety przez internet na seanse filmowe, zostaną zwrócone pieniądze. Ci, którzy nabyli bilety w kasie będą mogli wejść na seanse w późniejszym czasie. Decyzja o zamknięciu dotyczy również OSiR, który będzie również nieczynny do 25 marca. Instytucja przedłuża ważność karnetów o dwa tygodnie – poinformował na swoim portalu Urząd Gminy Włoszczowa.

Mieszkańcy naszego powiatu ruszyli szturmem do sklepów, robią zapasy żywności, półki i lady w niektórych marketach już świecą pustkami, jak za czasów PRL-u.

Znikają z nich najczęściej produkty spożywcze o dłuższym okresie przydatności do spożycia, ale nie tylko. We włoszczowskich marketach zaczyna brakować nawet papieru toaletowego…

Widząc, co się dzieje, od 16 marca niektóre markety znacznie ograniczyły liczbę klientów w sklepie – może wchodzić tylko kilka osób, reszta czeka w kolejce na zewnątrz.  

Tak wyglądały lady z mięsem we włoszczowskich marketach w ostatnich dniach (fot. archiwum prywatne).

W piątek, 13 marca po raz ostatni w tym miesiącu odbył się targ we Włoszczowie. Od 16 do 31 marca targowisko również zostało zamknięte dla handlarzy i kupujących.

16 marca firma przewozowa PKS Włoszczowa zdecydowała o całkowitym zawieszeniu wszystkich kursów pasażerskich swoich busów, z wyjątkiem linii zakładowych. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ