Pogrzeb doktora Stanisława Janaczka odbył się we wtorek, 3 marca (fot. Urząd Gminy Włoszczowa).

Skromny pogrzeb Stanisława Janaczka z Włoszczowy. “Nie grały orkiestry, nie powiewały nad trumną sztandary…” – opisuje Urząd Gminy

We wtorek, 3 marca w kościele parafialnym we Włoszczowie odbył się pogrzeb doktora Stanisława Janaczka, znanego regionalisty, historyka i samorządowca. Zmarł 29 lutego w wieku 77 lat. Spoczął na starym cmentarzu.

W ostatniej drodze towarzyszyła mu rodzina, przyjaciele, dawni współpracownicy, pasjonaci jego pracy, a także samorządowcy na czele ze starostą włoszczowskim Dariuszem Czechowskim i burmistrzem gminy Grzegorzem Dziubkiem.

Opuszczał miasto tak jak żył – w ciszy, skupieniu, krok za krokiem do rzeczy wielkich i potrzebnych. (…) Nie grały orkiestry, nie powiewały nad trumną sztandary, nikt nie głosił pożegnań nad grobem. Kondukt nie szedł ulicami miasta. Po prostu odszedł wielki, ale zwyczajny człowiek – napisano na portalu gminy Włoszczowa, z którą Stanisław Janaczek był związany przez wiele lat.

Doktor Janaczek pozostawił po sobie bogatą spuściznę. To on był autorem „Słownika geograficzno-historycznego” oraz kilkudziesięciu publikacji poświęconym dziejom Włoszczowy i okolic.

Zawdzięczamy mu między innymi “Encyklopedię Włoszczowy”. Pisał do „Włoszczowskich Zeszytów Historycznych”, był też członkiem kolegium redakcyjnego “Głosu Włoszczowy”.

Od 1990 roku pracował w Urzędzie Gminy Włoszczowa jako naczelnik Wydziału Spraw Obywatelskich. W ostatnich latach przebywał na emeryturze, a ostatnią jego monografią były dzieje Kurzelowa.

Dwukrotnie, w 2002 i 2011 roku otrzymał nagrodę starosty włoszczowskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury.

/RB/

UDOSTĘPNIJ