Ryszard Kowalski zmarł w wieku 73 lat (fot. archiwum prywatne).

Zmarł Ryszard Kowalski, włoszczowski fotograf i dokumentalista dziejów miasta

5 października w wieku 73 lat zmarł w Myszkowie znany włoszczowski fotograf i regionalista Ryszard Kowalski. Został pochowany na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie.

Całe życie pracował jako zawodowy fotograf (zaczynał w wieku 14 lat), był instruktorem fotografii pierwszej kategorii, artystą fotografem, regionalistą. W swoim dorobku Kowalski miał szereg wystaw, swoje fotografie użyczył dla wielu wydawnictw.

Był założycielem Foto-Klubu Kontrast w Kielcach. Współpracował z Wojewódzkim Domem Kultury w Kielcach i DK we Włoszczowie.

Jego największą zasługą było dokumentowanie historii miasta lat 60., 70. i 80. XX wieku w fotografiach. We Włoszczowie prowadził zakład fotograficzny.

Drugą jego wielką pasją, po fotografii, była wyczynowa jazda na rowerze. Był wielkim pasjonatem kolarstwa i czynnie uprawiał ten sport jeszcze po 60-tce. Należał do pierwszej piątki kolarzy oldbojów w Polsce w przedziale wiekowym od 55 do 60 lat.

Pogrzeb Ryszarda Kowalskiego odbył się 9 października w kościele Wszystkich Świętych na cmentarzu parafialnym we Włoszczowie, gdzie został pochowany.

/RB/

 

UDOSTĘPNIJ