Laureaci XXVII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek Włoszczowa 2020.

Znamy zwycięzców największego kolędowego przeglądu w regionie. W tym roku była rekordowa pula nagród finansowych we Włoszczowie

Zespół śpiewaczy Górnianecki z Górna, zespół ludowy Kunowianie z Kunowa, chór mieszany Kamerton ze Starachowic i Natalia Warzyńska z Małogoszcza – to zwycięzcy finału XXVII Świętokrzyskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek.

Finał imprezy wojewódzkiej odbył się tradycyjnie w ostatnią niedzielę stycznia we włoszczowskim Domu Kultury. Wzięło w nim udział 20 wykonawców (łącznie 240 uczestników), wyłonionych podczas dwóch eliminacji rejonowych.

Finalistów oceniała pięcioosobowa komisja artystyczna pod przewodnictwem doktora Jerzego Szczyrby, muzyka i kompozytora z Kielc. Były trzy kategorie: zespoły ludowe, chóry i wielogłosowe zespoły wokalne oraz soliści. Poziom tegorocznych zmagań, jak podkreślano, był bardzo wysoki.

W kategorii zespołów ludowych pierwsze miejsce zajęły ex aequo Górnianecki z Górna oraz Kunowianie z Kunowa – w nagrodę laureaci otrzymali po 1000 złotych.

Drugie miejsce zdobyły również ex aequo zespół śpiewaczy Leszczynianki z Leszczyn oraz Wolanecki z Dębskiej Woli, natomiast trzecie – Dąbrowianki z Dąbrowej oraz Korytniczanki z Korytnicy.

W kategorii chórów i zespołów wokalnych najlepszy okazał się chór mieszany Kamerton ze Starachowic, który otrzymał w nagrodę 1500 złotych. Drugie miejsce zajął zespół wokalny EWiTA z Kielc, natomiast trzecie – grupa artystyczna Golica z Mąchocic Kapitulnych.

W ostatniej kategorii solistów triumfowała Natalia Warzyńska z Małogoszcza (nagroda – 500 złotych). Drugie miejsce zajęła Kinga Wieloch z Porąbek, a trzecie – Martyna Wójcik z Opatowa.

Warto nadmienić, że łączna pula nagród finansowych była rekordowa w tym roku i wyniosła 8 tysięcy złotych. Ich fundatorami byli: burmistrz Włoszczowy, starosta, dwie włoszczowskie parafie oraz po raz pierwszy starosta kielecki.

Dyplomy i czeki pieniężne wręczali burmistrz Grzegorz Dziubek, starosta włoszczowski Dariusz Czechowski, wicestarosta kielecki Tomasz Plebanek, dyrektorzy Wojewódzkiego Domu Kultury – Jarosław Machnicki i Edyta Bobryk.

Finał konkursu kolęd i pastorałek we Włoszczowie uświetnił spektakl Zbigniewa Woldańskiego i Grupy Teatralnej Proscenium z włoszczowskiego Domu Kultury pod tytułem „Boże Narodzenie tuż… tuż”.

Rafał Banaszek

 

 

UDOSTĘPNIJ