Tak wygląda plac rekreacyjny przy Urzędzie Gminy Secemin.

Zniszczony skwer z pomnikiem przy Urzędzie Gminy w Seceminie zostanie przebudowany za ponad 50 tysięcy złotych

Znajdujący się przy Urzędzie Gminy zniszczony plac rekreacyjny wraz z pomnikiem W hołdzie mieszkańcom Gminy Secemin, którzy oddali swoje życie w walce o niepodległość Ojczyzny w latach 1914 – 1945 zostanie zrewitalizowany.

Obecny skwer, w którego centralnym miejscu posadowiony jest pomnik, jest już podniszczony i wymaga gruntownej modernizacji. Zarówno kostka brukowa, podest pod obeliskiem, jak i ławki pochodzą jeszcze z dawnej epoki.

Tak wygląda pomnik obecnie, zwłaszcza jego podest jest w fatalnym stanie.

Nie wygląda on dobrze, zwłaszcza, że w sąsiedztwie znajdują się przebudowane w ostatnich latach obiekty użyteczności publicznej, to jest Urząd Gminy, ośrodek zdrowia, czy nowo powstały budynek publicznego przedszkola – mówi wójt gminy Tadeusz Piekarski.

Dlatego Stowarzyszenie Inicjatyw SPINACZ z Secemina złożyło wniosek o dofinansowanie przebudowy tego placu do Lokalnej Grupy Działania Region Włoszczowski. Udało się pozyskać dotację w wysokości 50 tysięcy złotych. Cała inwestycja ma kosztować 51,6 tysiąca.

Pomnik z piaskowca zyska nowy podest z granitu (fot. Urząd Gminy Secemin).

 

Tak będzie się prezentował plac rekreacyjny w Seceminie po rewitalizacji (fot. Urząd Gminy Secemin).

Aranżacja placu będzie nowoczesna i nowatorska. Oprócz nowej nawierzchni z kostki brukowej nowością będzie oświetlenie ledowe wbudowane w kostkę, które podkreśli urok tego miejsca.

Pomnik z piaskowca zostanie ten sam, natomiast wymieniony zostanie jego podest – zniszczone płytki zastąpią solidne płyty granitowe. Obelisk będą podświetlać dwa halogeny. Pojawi się też mur okalający skwer z ławkami, zostaną nasadzone krzewy. Wszystko ma być gotowe do września.

Warto wspomnieć, że w miejscu tym corocznie odbywają się obchody Narodowego Święta Niepodległości. Plac ten jest częstym miejscem spotkań mieszkańców w różnym wieku, czy też przejeżdżających przez gminę turystów.

To tutaj planowana jest organizacja w tym roku kolejnej edycji ogólnopolskiej akcji społecznej „Narodowe Czytanie”, czy spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki, działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Seceminie. Jest to też miejsce odpoczynku pielgrzymów udających się corocznie na Jasną Górę.

Tadeusz Piekarski – wójt gminy Secemin

Realizacja tej inwestycji poprawi wygląd placu rekreacyjnego, a tym samym otoczenia Urzędu Gminy. Mam nadzieję, że stanie się też miejscem często odwiedzanym przez mieszkańców i przyjezdnych.

 

 

/RB/

UDOSTĘPNIJ