Trumna z ciałem Zygmunta Fatygi opuszcza kościół parafialny w Czarncy.

Zygmunt Fatyga odznaczony pośmiertnie Srebrnym Krzyżem Zasługi. Zobacz jego ostatnią drogę (wideo)

W niedzielę, 12 maja Czarnca pożegnała długoletniego prezesa Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego. W ostatniej drodze towarzyszyły mu tłumy mieszkańców powiatu włoszczowskiego.

Pogrzeb Zygmunta Fatygi odbył się w kościele parafialnym w Czarncy. Uczestniczyli w nim między innymi wicewojewoda świętokrzyski, władze samorządowe powiatu włoszczowskiego i gmin, służby mundurowe, młodzież szkolna i tłumy mieszkańców. Asystę pełniło pięć pocztów sztandarowych.

Specjalnie z duńskiego miasteczka Haderslev przybył zaprzyjaźniony z Czarncą ksiądz Jan Zalewski, który wygłosił homilię. Przyjechali też motocykliści z Międzynarodowego Rajdu Katyńskiego, który organizował w Czarncy kilka lat temu Zygmunt Fatyga.

Ostatnie pożegnanie wygłosili w kościele przedstawiciel burmistrza miasta stołecznego Warszawa Targówek oraz były burmistrz Włoszczowy Paweł Ameryk. Dziękowali Fatydze za jego postawę patriotyczną. Twierdzili, że dokonania prezesa towarzystwa daleko przekroczyły granice Czarncy.

Doprowadziłeś do godnego uczczenia pamięci hetmana Stefana Czarnieckiego, czego nie mogli dokonać wielcy królowie, wojewodowie, mężowie stanu, a ty tego dokonałeś. To jest twoja wielka zasługa, która pozostanie dla następnych pokoleń, jako przykład zaangażowania w sprawy ojczyste, polskie. Dziękujemy ci za twoje poświęcenie na niwie ojczystej. Zapisałeś się wspaniale w historii naszej ziemi włoszczowskiej – powiedział Paweł Ameryk, członek Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego w Czarncy.

 

Będzie nam go brakowało. Zawsze gotowy do pomocy, pełen energii. Zawsze dobre słowo, śmiech i żarty – to były jego atrybuty. Musimy kontynuować jego dzieło – dodał proboszcz Czarncy, ksiądz Wiesław Balec.

 

Po mszy świętej odprowadzono trumnę z ciałem Zygmunta Fatygi na cmentarz parafialny, gdzie został pochowany. Tutaj wicewojewoda świętokrzyski i były burmistrz Włoszczowy Bartłomiej Dorywalski przekazał rodzinie Srebrny Krzyż Zasługi przyznany świętej pamięci Zygmuntowi Fatydze za szczególne zasługi w kultywowaniu tradycji historycznych.

Rafał Banaszek

 

UDOSTĘPNIJ