Burmistrz Grzegorz Dziubek podczas przemówienia pod Pomnikiem Niepodległości.

Święto Konstytucji 3 Maja we Włoszczowie. – Dziękuję za wasze świadectwo patriotyzmu – mówił burmistrz Grzegorz Dziubek

3 maja odbyły się we Włoszczowie uroczyste obchody 233. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. W święcie państwowym uczestniczyło wielu mieszkańców. Dopisała też pogoda.  

Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie msza święta w intencji ojczyzny, odprawiona w samo południe przez dziekana dekanatu włoszczowskiego, księdza prałata Zygmunta Pawlika w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny.

Po mszy licznie zgromadzeni mieszkańcy, przy dźwiękach orkiestry, przeszli w pochodzie pod Pomnik Niepodległości na Placu Konstytucji 3 Maja. Tutaj burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek wygłosił przemówienie okolicznościowe.

Mimo, że Konstytucja 3 Maja przetrwała tylko 14 miesięcy, wniosła wielką wartość, nadzieję w sercach i umysłach Polaków. Ta nadzieja przetrwała czasy zaborów, wojen, aż do odzyskania przez Polskę niepodległości – przypominał burmistrz.

– I dzisiaj możemy zadać sobie pytanie: czy my potrafimy czerpać naukę z Konstytucji 3 Maja? Ta refleksja jest w dzisiejszych czasach Polsce potrzebna. My również, jak nasi przodkowie, musimy mierzyć się z niebezpieczeństwem – podkreślał Grzegorz Dziubek, wspominając o wojnie za naszą wschodnią granicą, na Ukrainie, która – jak mówił – może też nadejść do naszego kraju.

– Dlatego niezbędna jest współpraca z naszymi sojusznikami, czyli państwami Unii Europejskiej, do której należymy już od 20 lat i tę rocznicę wstąpienia obchodziliśmy dwa dni temu, 1 maja. Unia dała nam nie tylko drogi i autostrady, ale jeszcze coś bardzo ważnego – poczucie bezpieczeństwa. Dlatego my dzisiaj nie możemy się obrażać na naszych sojuszników i odwracać się od nich. Dzisiaj jest potrzeba budowania sojuszy międzynarodowych – twierdził Dziubek.

Mówiąc o czyhających zagrożeniach, włodarz Włoszczowy wspomniał również o niebezpieczeństwach wewnętrznych, o podziałach.

– Budowanie więzi, wspólnoty powinniśmy zacząć od własnego podwórka, od naszej miejscowości, miasta, powiatu. A okazja jest ku temu wyjątkowa, bo już niebawem rozpoczynamy kolejną kadencje samorządu – mówił Grzegorz Dziubek, dziękując przy okazji społeczeństwu za obdarzenie go mandatem zaufania na trzecią kadencję.

– Ja z tego miejsca zapraszam do budowania dialogu na niwie samorządowej. Jeżeli będziemy razem, to na pewno następne pokolenia będą mówiły o nas dobrze, będą darzyły nas szacunkiem, ale najpierw my musimy zacząć darzyć siebie szacunkiem – powiedział burmistrz.

Obchody święta państwowego we Włoszczowie uświetniła obecność 20 pocztów sztandarowych, Młodzieżowej Orkiestry Dętej z włoszczowskiego Domu Kultury i orkiestry z Kurzelowa, władz samorządowych powiatu i gminy, licznych delegacji, harcerzy.

Dowódcą uroczystości państwowej we Włoszczowie był Norbert Celebański, komendant miejski-gminny Związku OSP RP. Wydarzenie na Placu Konstytucji 3 Maja prowadził dyrektor Domu Kultury Sylwester Kowalski.

/RB/


Grzegorz Dziubek

UDOSTĘPNIJ