Umowę z wojewodą Zbigniewem Koniuszem podpisał burmistrz Włoszczowy Grzegorz Dziubek oraz skarbnik gminy Dariusz Górski (fot. UW Kielce).

Duże wsparcie dla osób niepełnosprawnych i ich rodzin w naszym powiecie. Sama Włoszczowa otrzyma ponad 700 tysięcy złotych

Duże wsparcie na pomoc osobom niepełnosprawnym i ich rodzinom otrzymały z Funduszu Solidarnościowego samorządy z powiatu włoszczowskiego. Samej Włoszczowie przyznano ponad 700 tysięcy złotych z dwóch programów rządowych, przygotowanych przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

Gmina Włoszczowa otrzymała prawie 632 tysiące złotych z programu “Asystent osobisty osoby niepełnosprawnej” (objęto nim 21 osób, w tym czwórkę dzieci do 16 roku życia) oraz 78 tysięcy na “Opiekę wytchnieniową”, z której skorzysta 8 osób, w tym troje dzieci. Oba zadania będzie realizował Ośrodek Pomocy Społecznej.

Celem pierwszego programu jest zapewnienie usług osobom niepełnosprawnym w wykonywaniu codziennych czynności oraz w funkcjonowaniu w życiu społecznym, między innymi pomocy w dojeździe w wybrane miejsce, załatwianiu spraw urzędowych, czy korzystaniu z dóbr kultury. Jeśli chodzi o opiekę wytchnieniową, to na taką pomoc mogą liczyć członkowie rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad dziećmi z orzeczeniem o niepełnosprawności lub nad osobami ze znacznym stopniem niepełnosprawności.

Wsparcie z Funduszu Solidarnościowego otrzymały też 17 lutego powiat włoszczowski (289 tysięcy na program asystenta osoby niepełnosprawnej, który zrealizuje Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie), a także gminy Kluczewsko (147 tysięcy) i Krasocin (ponad 500 tysięcy). Zadania w gminach będą realizować ośrodki pomocy społecznej. 

/RB/

UDOSTĘPNIJ