Władze samorządowe powiatu w miejscu, gdzie powstanie nowe rondo: (od lewej) starosta Dariusz Czechowski, członek zarządu Małgorzata Gusta i wicestarosta Łukasz Karpiński.

Będzie nowe rondo na skrzyżowaniu dwóch dróg wojewódzkich we Włoszczowie. Jest projekt umowy współfinansowania tej inwestycji

Powiat i gmina Włoszczowa otrzymały ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich wstępny projekt umowy współfinansowania budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego w mieście.

Inwestycja będzie kosztować ponad 2 miliony złotych i złożą się na nią trzy wspomniane wyżej podmioty, przekazując na ten cel po 680 tysięcy złotych każdy. Projekt umowy partycypacji w kosztach dotarł do naszych samorządów na początku kwietnia.

Z prawej pismo z włoszczowskiego starostwa, z lewej odpowiedź ze Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w sprawie  współfinansowania budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego.

Oczekiwana przez mieszkańców Włoszczowy inwestycja drogowa zostanie zrealizowana jeszcze w tym roku. Będzie to piąte rondo w mieście.

Dzięki temu, miejsce to stanie się bezpieczniejsze dla użytkowników dróg, a dojazd do centrum miasta bardziej płynny – uważa starosta Dariusz Czechowski.

Tym bardziej, że na skrzyżowaniu tych ulic dochodzi do licznych kolizji – tylko w ciągu ostatniego roku było ich w sumie 12 i spowodowane były w większości nieustąpieniem pierwszeństwa przejazdu.

Dlatego Komenda Powiatowa Policji we Włoszczowie zawnioskowała w tym roku do zarządcy drogi o zmianę organizacji ruchu na skrzyżowaniu, gdzie przecinają się dwie drogi wojewódzkie o dużym natężeniu ruchu.

Zdaniem funkcjonariuszy, najbardziej optymalnym rozwiązaniem, które rozwiązałoby problem kolizji, jest budowa skrzyżowania o ruchu okrężnym. I takie właśnie rozwiązanie policja zarekomendowała Zarządowi Dróg Wojewódzkich.

Budowa skrzyżowania o ruchu okrężnym u zbiegu ulic Sienkiewicza, Młynarskiej i Głowackiego nie jest niczym nowym. O tym, że ma powstać tutaj rondo wiadomo było od 2015 roku. W marcu 2016 roku taką decyzję podjął ówczesny Zarząd Województwa.

Pod koniec 2015 roku we włoszczowskim starostwie nasi samorządowcy podpisali umowę na opracowanie dokumentacji projektowej. Projekt był gotowy już połowie marca 2016 roku. Mijały lata, a ronda nie było. Aż do tego roku.

/RB/

UDOSTĘPNIJ