Władze gminy Moskorzew – wójt Andrzej Walasek (z prawej) i przewodniczący rady Sebastian Kosowski – obiecały, że będą dzielić chleb sprawiedliwie, aby nikomu nie zabrakło.

Udany festyn dożynkowy w Moskorzewie. Zalewajka od Stowarzyszenia Wielu Pokoleń najlepszą zupą na imprezie

21 sierpnia na boisku szkolnym w Moskorzewie odbył się festyn dożynkowy, połączony z konkursem kulinarnym na najlepszą zupę. Najsmaczniejsza okazała się tradycyjna zalewajka.

Święto plonów rozpoczęła uroczysta msza święta polowa w intencji rolników, odprawiona przez proboszcza parafii, księdza Zbigniewa Chłostę. Następnie gospodarz gminy Andrzej Walasek złożył rolnikom życzenia z okazji zakończenia żniw.

Za ten dar waszych rąk, za owoce waszej pracy, jakże ciężkiej i mozolnej, składam wam słowa najwyższego uznania. Dożynki są przede wszystkim waszym świętem. Jesteśmy wam winni wdzięczność i szacunek. Życzę wam, aby zawsze były dobre czasy dla polskiego rolnictwa ­– powiedział Andrzej Walasek.

W dalszej części odbył się obrzęd dożynkowy. Piękny wieniec ośpiewał i przekazał wójtowi Walaskowi i przewodniczącemu rady Sebastianowi Kosowskiemu zespół ludowy Moskorzewianie. Władze gminy otrzymały też od Moskorzewian bochen chleba wypieczony z tegorocznych zbiorów oraz kosz z kwiatów i zbóż od sołectwa Damiany.

Nowością w tym roku był konkurs na najlepszą zupę – pomysł dyrektora Wiejskiego Centrum Kulturalno-Turystycznego Zbigniewa Krzyśka.

Trzyosobowa komisja konkursowa na czele z wójtem Andrzejem Walaskiem oceniła pięć zup. Wygrała zalewajka Stowarzyszenia Wielu Pokoleń Jesteśmy Solą Tej Ziemi z Moskorzewa. W nagrodę stowarzyszenie otrzymało 600 złotych od wójta, pozostali wyróżnieni uczestnicy po 300 złotych.

Wśród przybyłych na dożynki gości byli między innymi poseł Andrzej Szejna, radni wojewódzcy Jolanta Tyjas i Leszek Wawrzyła oraz przewodniczący Rady Powiatu Zbigniew Matyśkiewicz.

Jak na dożynki przystało, uczestnicy gminnego święta plonów mogli skorzystać z poczęstunku, o który zadbały stoiska Urzędu Gminy, Stowarzyszenia Wielu Pokoleń, Koła Gospodyń Wiejskich z Tarnawej Góry oraz szkół w Moskorzewie i Chlewicach. 

Na scenie dożynkowej zaprezentowali się lokalni soliści i zespoły ludowe, były konkursy, gry i zabawy. Dla dzieci przygotowano dmuchane zjeżdżalnie. Gwiazdą wieczoru był góralski zespół Skorusa. Festyn dożynkowy zakończyła zabawa taneczna z zespołem Sextreme. Imprezę prowadzili Maria Wesoła i Zbigniew Krzysiek.

/RB/

UDOSTĘPNIJ